Przez ponad 60 lat, a w szczególnoci od 1959 roku, w którym Jego wištobliwoć XIV Dalajlama został zmuszony do ucieczki ze swojej ojczyzny, kultura Tybetańska w Tybecie była przeladowana i wyniszczana. Ogromne dziedzictwo filozoficzne, artystyczne czy medyczne było systematycznie wymazywane przez kolejne fale komunistycznej goršczki, pożerajšcej również spuciznę chińskiej kultury. Kolejne kampanie majšce na celu modernizować Chińskš Republikę Ludowš dokonywały ogromnych zniszczeń na Wyżynie Tybetańskiej, pustoszšc wielowiekowš tradycję.
Również dzi Tybetańczycy nie mogš się cieszyć swoja kulturš. Postępujšca przymusowa sinizacja oraz drakońskie ograniczenia dotyczšce praktykowania buddyzmu to jedne z wielu wyzwań z jakimi codziennie spotykajš się mieszkańcy tybetańskich rejonów autonomicznych.
W tej skrajnej sytuacji jedynym ratunkiem dla kultury tybetańskiej pozostaje odbudowa najważniejszych instytucji kultury na uchodstwie. Realizowana ogromnym wysiłkiem od samego poczštku wymuszonej emigracji jest jedynym tego typu przedsięwzięciem w historii ludzkoci.
Dzięki uprzejmoci Krzysztofa Renika i Elżbiety Dziuk-Renik, autorów ksišżki Kultura na wygnaniu, Instytut Lecha Wałęsy został wydawcš powyższej publikacji w ramach programu Solidarni z Tybetem. Jest to pierwsza w Polsce i jedna z nie wielu na wiecie ksišżka powięcona ogromnej pracy Tybetańskiej diaspory w Indiach, której celem jest odbudowa instytucji kultury Tybetańskiej na uchodstwie.
Wszelkie dochody uzyskane z publikacji Kultura na wygnaniuzostanš przeznaczone na następne działania w ramach programu Solidarni z Tybetem.
|