Co łšczy Wieliczkę, Powronik, Brunary Wyżne i Kwiatoń? Fakt posiadania zabytków z najkrótszym stażem na Licie Dziedzictwa UNESCO. Wszystkie te obiekty: Zamek Żupny w Wieliczce i cerkwie z wymienionych miejscowoci, zostały na niš wpisane w 2013 r.
5 i 6 wrzenia 2014 r. będš je malować uczestnicy Ogólnopolskiego Pleneru Malarskiego Artystów Niepełnosprawnych pod hasłem Wieliczka, Powronik, Brunary Wyżne, Kwiatoń zabytki na Licie UNESCO. Organizatorem pleneru jest Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka przy współpracy Fundacji Sztuki Osób Niepełnosprawnych w Krakowie.
W plenerze wemie udział 40 uczestników z całego kraju m.in. z: Katowic, Krakowa, Krosna, Lublina, Łodzi, Słupska, Sosnowca, Starachowic i Wałbrzycha. Impreza tradycyjnie rozpocznie się w Wieliczce, gdzie inspiracjš będzie dawna siedziba administracji kopalni soli - Zamek Żupny oraz zabytki ekspozycji Muzeum na III poziomie kopalni soli ( w godz. 9.30 13.30). W tym samym dniu po południu malować będš cerkiew łemkowskš z XVI w. w Powroniku (k. Krynicy Zdroju). Ta grekokatolicka wištynia pod wezwaniem w. Jakuba Młodszego jest najstarszš cerkwiš w polskich Karpatach z wpisanych na Listę UNESCO.
6 wrzenia wyjadš do Brunar Wyżnych miejscowoci leżšcej niespełna 27 km. od Krynicy, gdzie inspirować będzie cerkiew pod wezwaniem w. Michała Archanioła z 1779 r. Cerkiew w Brunarach jest najmłodszš wród wpisanych na listę UNESCO.
Po południu natomiast malować będš cerkiew p.w. w. Paraskiewy z XVII w. w Kwiatoniu miejscowoci leżšcej pomiędzy Uciem Gorlickim a Wysowš. Cerkiew z bogato wyposażonym wnętrzem pochodzšcym z XVII-XIX w. jest obecnie wištyniš ekumenicznš.
Powstałe prace, będšce oryginalnš bo pełnš subiektywnych wrażeń dokumentacjš najmłodszych stażem na Licie UNESCO obiektów, pokaże wystawa w podziemnej ekspozycji Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka prezentowana od poczštku listopada 2014 r.
Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka organizuje Plenery Artystów Niepełnosprawnych od 1999 r. Tegoroczny plener ma miejsce po raz 16.
Organizatorzy: Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka, Fundacja Sztuki Osób Niepełnosprawnych w Krakowie
Sponsor: Bank Pekao SA
Patronat medialny:TVP Kraków, Radio Kraków
|