ródmiejski Orodek Kultury i Agencja Muzyczna TOMLA zapraszajš na koncert:
Richard Bona Bonafied
Richard Bona pochodzi z małej wioski w Kamerunie, ale obecnie jego domem sš wielkie sale koncertowe na całym wiecie. To nie szczęliwy zbieg okolicznoci otworzył mu drzwi do dzisiejszej kariery, lecz niebywały talent tego artysty i dzika determinacja w pokonywaniu kolejnych barier i przekraczaniu granic.
Richard Bona to wokalista, twórca piosenek, basista, kompozytor, lider zespołu, reżyser dwięku i producent. Za tš listš kryje się życie, na podstawie którego można by napisać niejednš ksišżkę. Urodził się w 1967 r. w Mincie. Jako niemowlę płakał cały czas, aż rodzina odkryła w końcu, co jest w stanie go uspokoić. Jedynie muzyka umiała wyprowadzić go z histerycznego szlochu. Jako pięciolatek rozpoczšł naukę gry na balafonie (melodyczny instrument perkusyjny z drewnianymi sztabkami), występujšc w zespole muzyki tradycyjnej, w którym grał jego dziadek. W wieku jedenastu lat rodzina przeniosła się do Douali, gdzie Bona zaczšł się udzielać jako gitarzysta w zespole tanecznym. W tamtym czasie odkrył swoje zainteresowanie muzykš jazzowš. Miał wówczas czternacie lat. W 1989 r. przeprowadził się do Paryża, a następnie do Nowego Jorku (1995), szybko zyskujšc w obu miastach sławę jednego z najlepszych jazzmanów swojego pokolenia. W 1999 r. wydał pierwszš płytę zatytułowanš Scenes from My Life. Obecny album to siódmy już kršżek w karierze Bony. Bonafied to intymny, prawie w całoci akustyczny album, na którym mieszajš się różne gatunki muzyczne, pobrzmiewajš osobiste historie, powracajš postaci z dawnych lat, wyraz znajduje filozofia życia w zgodzie z naturš.
Eklektyczny styl Bony wymyka się jednoznacznym ocenom krytyków. Każdy basista, który mnie oglšda, myli, że gram co innego niż jest w rzeczywistoci. Technika, którš stosuję, pozwala na łšczenie wszystkiego z wszystkim, balafonu, gitary i wokalu. Wyglšda to dziwnie. To, jak się ruszam, nie jest typowe dla basisty. Czy to le? Nie wiem.
Artysta nie przejmuje się tym wcale. Utwory zawarte na Bonafied przywołujš stylistykę jazzu latynoamerykańskiego (An Uprising of Kindness), afrykańskiego popu (Diba la Bobe), a nawet paryskiego kabaretu (Janjo la Maya). Jest też typowy numer jazzowy On the Fourth of July Jamesa Taylora. Na Tumba la Nyama Bona przywołuje kameruńskš muzykę pop, sięgajšc po tamtejsze melodie typowe dla gatunku makossa czy rytmikę 12/8 kojarzonš ze stylem bikutsi, przyswojonym sobie przez Bonę podczas nauki w Douali.
Ludzie grajš tak, jak mówiš. Muzyka pochodzi od języka mówi artysta. Richard Bona włada czterema z 24 najważniejszych dialektów Kamerunu (Douala, Banwele, Pongo i Ewondo), mówi także po francusku, angielsku, trochę po hiszpańsku, japońsku i w kilku innych jeszcze językach. Nie dziwi więc, że jego muzyczny słownik jest aż tak rozległy.
Emocjonalne centrum albumu stanowi Mulema, pierwsza piosenka napisana przez Bonę na gitarę. Mulema osadzona jest w brzmieniu akustycznym, któremu towarzyszy lekka i subtelna partia perkusji i balafon. Na tle tych instrumentów brzmi głos wokalisty, którym jest w jednej osobie kompozytor tego utworu. Piosenka opowiada historię mężczyzny, który ryzykuje życie, wyruszajšc przez morze w poszukiwaniu prawdziwej miłoci. Francuska aktorka i piosenkarka, Camille, wykonała też własnš wersję tej melodii - La Fille Da Cote opowiedzianš jednak z jej kobiecego punktu widzenia.
Pochodzę z rzeczywistoci, w której muzyka powinna opowiadać jakš historię mówi Bona. Gdy byłem mały, muzyka nie była dla nas muzykš dopóty, dopóki nie wišzała się z jakš pięknš historiš. To moje korzenie, z których czerpię niezależnie od miejsca zamieszkania. Nawet jeli ludzie nie rozumiejš języka, w którym historia jest opowiadana, mogš zawsze poczuć zwišzane z niš emocje. Zarówno dwięki, jak i samo brzmienie słów niosš już pewne treci. A historie ludzkich losów sš wszędzie podobne praca, miłoć, cierpienie i szczęcie. To samo wszędzie, na całym wiecie.
Realizacja koncertu: Monika Dudek, Tomasz Lato, Łukasz Lech
Wprowadzenie do koncertu: Marcin Kydryński
Bilety: 90, 100, 120 i 140 PLN do nabycia:
ródmiejski Orodek Kultury, ul. Mikołajska 2, III p. pokój 21; tel. 12 422 19 55, wew. 24 i 15; rezerwacje: bilety.sok@poczta.fm
Info Kraków, ul. w. Jana 2, tel. 12 421 77 87
Filmotechnika Pasaż Bielaka, Rynek Główny 9, tel. 12 421 23 43
Portal eBilet.pl
|