Bšd jak profesjonalny szef kuchni! Stwórz fantazyjne dekoracje rzebione z warzyw i owoców! Potrafiš one wprawić w zdumienie nawet najbardziej wymagajšcych goci. Prawdziwš ozdobš i niezwykłš dekoracjš Twojego domu może być również i dynia. Po ubiegłorocznym sukcesie, organizatorzy III Festiwalu Zaklęte w Dyni: Stowarzyszenie Przyjaciół Nowej Huty oraz Orodek Kultury Kraków-Nowa Huta zapraszajš dzieci (powyżej 10 r.ż.), młodzież i dorosłych na bezpłatne warsztaty carvingowe.
Swoich sił w sztuce rzebienia w warzywach i owocach będzie można spróbować podczas warsztatów, które odbędš się 20 wrzenia 2014 r. w Klubie Wersalik Orodka Kultury Kraków-Nowa Huta (Kraków, os. Ogrodowe 15). Mistrzowie carvingu z Krakowskiej Szkoły Restauratorów poprowadzš zajęcia dla dwóch grup (I grupa: godz. 9.00-12.00, II grupa: 13.00-16.00). Uczestnicy poznajš zarys historii carvingu, sprzęt jaki jest używany do rzebienia oraz techniki łšczenia rzeb i ich przechowywania. Głównš bohaterkš warsztatów carvingowych będzie dynia, a mistrzowie fantazyjnego wycinania zaprezentujš rozmaite dekoracje, jakie mogš być z niej wykonane. Dodatkowo tego dnia będzie można nauczyć się, jak wykonywać między innymi róże z marchewki czy rzodkiewki, licie z ogórka oraz dekoracje kwiatowe w arbuzie i melonie.
Zapisy na warsztaty przyjmowane sš osobicie w biurze Stowarzyszenia (os. Centrum A 6a, Kraków, tel. 12 644 68 10 wew. 25, 518 659 075) do 18 wrzenia lub do wyczerpania miejsc.
Więcej informacji o Festiwalu na stronie www.zakletewdyni.pl. Zgło się już dzi!
Pierwsze wzmianki o carvingu pochodzš z czasów panowania w Chinach dynastii Tang w VII wieku. Stamtšd też sztuka ta została zapożyczona i stała się popularna na całym wiecie. Obecnie za kolebkę wiatowego carvingu uznawana jest Tajlandia, której władze uznały go za element dziedzictwa narodowego. W celu propagowania i ochrony tej sztuki, fantazyjne wycinanie z warzyw i owoców wprowadzono nawet do kanonu zajęć szkolnych. Dzi carving jest także dyscyplinš na kulinarnych Mistrzostwach wiata i Mistrzostwach Europy.
Projekt realizowany pod patronatem Marka Sowy Marszałka Województwa Małopolskiego.
Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.
Kontakt:
Stowarzyszenie Przyjaciół Nowej Huty
tel. 12 644 68 10 wew. 25, 518 659 075
stowarzyszenie@przyjacielenowejhuty.pl,
www.przyjacielenowejhuty.pl
|