Zbrodnia w sztuce to czwarta z kolei wystawa realizowana przez MOCAK w serii łšczšcej sztukę z najważniejszymi terminami cywilizacyjnymi, takimi jak historia, sport, nauka czy religia. Do tej pory odbyły się trzy wystawy: Historia w sztuce, Sport w sztuce i Ekonomia w sztuce. Celem tej serii jest ukazanie, jak wiele twórczych inspiracji i możliwoci symbolicznych kryje się w codziennoci. Najnowsza prezentacja, na której zobaczymy prace 40 polskich i zagranicznych artystów, pokazuje różnorodne możliwoci tematyczne, symboliczne i krytyczne, jakie zawiera zbrodnia.
Zbrodnia ujawnia to wszystko, co w człowieku jest fanatycznym oszołomieniem, mrocznš bezradnociš i krzywdš bez zadoćuczynienia. Zbrodnia ma dwa ródła: albo jest efektem mniejszych zbrodni, rzadko karanych, bo dokonywanych w zaciszu domowym na słabszych, którzy potem szukajš odwetu na społeczeństwie, albo wynika z podjudzania ze strony polityki i religii. Zbrodnia odkrywa wielkie bogactwo zła, jakie w nas tkwi. Ujawnia skrywane ludzkie skłonnoci, pomieszanie sprawiedliwoci z niesprawiedliwociš, eksperymenty na ludzkiej wrażliwoci oraz perwersyjnš atrakcyjnoć. Jest lekcjš na temat ludzkiej bezradnoci i kulturowej szarpaniny.
Na wystawie można zobaczyć między innymi pochodzšcš z poczštku XX wieku kolekcję portretów policyjnych, dokumentujšcš przestępców z jednej z ubogich dzielnic Sydney zapis fotograficzny nie ujawnia popełnionych przez nich występków, pozostawiajšc widzowi miejsce na domysły. Grafiki Andyego Warhola z serii Krzesło elektryczne (1971) to z kolei prezentacja szczególnego wiadka zbrodni przedmiotu ustawionego w całkowicie pustej sali egzekucji symbolu brutalnoci i samotnoci mierci. Fotografia krzesła elektrycznego zafascynowała Warhola do tego stopnia, że wykorzystał jš w wielu swoich pracach. Szczególne miejsce na wystawie zajmujš dzieła belgijskiego artysty Dannyego Devosa, który w swojej twórczoci ujawnia fascynację tematykš zbrodni i seryjnych morderstw. Na wystawie można zobaczyć między innymi prace odnoszšce się do postaci Eda Geina seryjnego mordercy, który ze spreparowanych zwłok wykonywał przedmioty użytkowe a także Teda Bundyego, Deana Corlla, znanego jako Candyman, czy instalację nawišzujšca do głonej sprawy morderstwa aktorki Elizabeth Short, nazwanej Czarnš Dališ.
W sekwencję historycznych inspiracji wpisuje się praca duetu artystycznego Generic Art Solutions Studium według obrazu Portret Innocentego (2010). Artyci w XVII-wiecznej kompozycji Velázqueza, przetworzonej następnie przez Francisa Bacona, dopatrzyli się postaci skazańca na krzele elektrycznym. Powstał dyptyk przedstawiajšcy człowieka skazanego na fotel i próbujšcego z tym walczyć. Zbrodnię gwałtu obrazuje instalacja Doroty Nieznalskiej Modus operandi (1998). Artystka konfrontuje ofiarę z oprawcš, by podkrelić bezradnoć sprowadzonej do roli obiektu kobiety oraz koszmar zdarzenia i upokorzenie przesłuchań.
Wystawie towarzyszy obszerna dwujęzyczna, polsko-angielska publikacja, rozwijajšca tematykę prezentowanych prac, rozważajšca najważniejsze zagadnienia wynikajšce z relacji zbrodnia sztuka. Oprócz tekstów teoretycznych autorstwa Noëla Carrolla, Brunona Hołysta, Bogusława Habrata, Colina Wilsona i Marii Anny Potockiej katalog zawiera bogato ilustrowanš częć powięconš artystom i pracom pokazywanym na wystawie.
|