X Międzynarodowy Festiwal Perkusyjny ródła i Inspiracje
III Międzynarodowe Kursy Perkusyjne ASTAPER
Akademia Muzyczna w Krakowie, ul. w. Tomasza 43
prof. Jan Pilch Dyrektor Artystyczny Festiwalu
Przez dwa wakacyjne tygodnie (14-25 lipca) Akademia Muzyczna w Krakowie będzie rozbrzmiewać muzykš perkusyjnš w międzynarodowym wykonaniu.
Po raz kolejny, już dziesišty, a zarazem drugi w lipcu, odbędzie się Międzynarodowy Festiwal Perkusyjny ródła i Inspiracje. Festiwal poprzedzony będzie III edycjš Kursów Perkusyjnych ASTAPER, prowadzonych wspólnie przez cztery europejskie uczelnie muzyczne: Musik Hohschule Freiburg, Conservatorio Superior J. Rodrigo z Valencji, Conservatorio C. Pollini z Padwy i Akademię Muzycznš z Krakowa. Jednym z elementów Festiwalu będzie koncert przygotowany przez uczestników kursów, studentów tychże uczelni, pod okiem wybitnych pedagogów perkusistów, profesorów: Bernharda Wulffa, Massimo Pastore i Jana Pilcha. Przez dwa lipcowe tygodnie Akademia Muzyczna w Krakowie będzie rozbrzmiewać muzykš perkusyjnš w międzynarodowym wykonaniu. Z zaproszonych goci usłyszymy i zobaczymy bo aspekt wizualny jest nieodłšcznš atrakcjš muzyki perkusyjnej wybitnych przedstawicieli różnych odmian muzyki perkusyjnej.
Pierwszy koncert w rodę 16 lipca będzie prezentacjš utworów przygotowanych przez zespoły z poszczególnych uczelni, bioršcych udział w kursach i z pewnociš dostarczy wielu ciekawych wrażeń. Kolejnym dniem koncertowym będzie sobota 19 lipca, kiedy to wystšpiš dwa duety: Drumbassadors z Holandii i Duet Maseli/Głyk z Polski. Drumbassadors to zespół od lat uznawany za jeden z oryginalniejszych i znakomicie odbieranych przez publicznoć wykonawców, których koncerty na całym wiecie cieszš się wielkim powodzeniem. Ci, którzy ledzš losy Festiwalu od poczštku zapewne pamiętajš ich fantastyczny występ na koncercie pt. Drumtown w klubie Studio szeć lat temu. Ich sposób traktowania zestawów bębnów, na których grajš i to, ile muzyki potrafiš z nich wydobyć sš naprawdę imponujšce. Ponieważ po występie zespołu na zeszłorocznej edycji festiwalu napłynęło wiele pytań i prób o kolejne zaproszenie, stšd ich obecnoć również w tej edycji Festiwalu. Drugi duet to bardzo dobrze znani polskiej publicznoci koncertów jazzowych, znakomici wibrafonici. Na co dzień występujšc w różnych formacjach jazzowych, okazjonalnie spotykajš się, aby tworzyć doć nietypowy duet melodycznych instrumentów perkusyjnych, grajšc na marimbach, wibrafonie i KAT-cie, czyli elektronicznej odmianie tych instrumentów. Koncert ten poprzedzš dwudniowe warsztaty prowadzone przez Wima de Vries i Rene Creemensa czyli duet Drumbassadors(18 i 19 lipca).
W pištek 25 lipca, na zakończenie festiwalowych wydarzeń, odbędzie się koncert finałowy kursów ASTAPER, na którym usłyszymy utwory przygotowane podczas trwania kursów. Będzie to bardzo zróżnicowany i urozmaicony program, prezentujšcy różnorodne oblicza muzyki perkusyjnej. Usłyszymy m.in. Siderals Marty Ptaszyńskiej na dwa kwintety perkusyjne i projekcję wietlnš, Microphonie Karlheinza Stockhausena na szeciu perkusistów, tam tam i elektronikę, tradycyjnš muzykę gamelanowš, utwór Lalo Davilla na 16 głosów i wirtualnego perkusistę, a także utwory z nurtu body percussion. Wykonawcami będš połšczone zespoły perkusistów z Niemiec, Włoch, Hiszpanii i Polski.
To będzie pierwsza częć jubileuszowej edycji Festiwalu, a jego kontynuacja odbędzie się jesieniš w dniach od 17 do 20 listopada. Wtedy będziemy mogli uczestniczyć w warsztatach prowadzonych przez jednego z najwybitniejszych edukatorów jazzowych Chucka Israelsa z USA. Podczas listopadowego koncertu usłyszymy i obejrzymy reaktywację projektu Inside Drumming, który swš premierę miał dokładnie 20 lat wczeniej i był jednš z pierwszych prób łšczenia muzyki, plastyki, animacji i video projekcji. Czy przetrwał próbę czasu i jak będzie odbierany po latach? Mam nadzieję, że listopadowy koncert dostarczy odpowiedzi na te wštpliwoci.
Jestem przekonany, że i tym razem Ci z Państwa, którzy zechcš wzišć udział w tym niewštpliwym więcie muzyki perkusyjnej nie pozostanš nieusatysfakcjonowani.
Wszystkie koncerty Festiwalu odbywać się będš w Sali Koncertowej przy ul. w. Tomasza 43. Na koncerty 19, 25 lipca oraz 20 listopada bilety w cenie 20 (N) oraz 10 (U) do nabycia na godzinę przed koncertami, uczniowie i studenci wstęp wolny za okazaniem legitymacji.
|