Ewa Podle, Polska Gala Operowa i Polskie Requiem Krzysztofa Pendereckiego już w lipcu 10. edycja Festiwalu Muzyki Polskiej!
Od 10 lat krakowscy melomani oraz spragnieni kontaktu z polskš kulturš turyci mogš uczestniczyć w festiwalu, który na najszerszš w Polsce skalę propaguje utwory z dorobku rodzimych kompozytorów.
Od poczštku pomysłem organizatorów festiwalu było, by promować polskš muzykę poprzez jej prezentację w wykonaniu wiatowej klasy artystów. Pod tym względem także dziesišta edycja Festiwalu powinna zachwycić publicznoć. Ewa Podle wiatowej sławy piewaczka, od dawna nie koncertujšca w Krakowie Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia z Katowic oraz Polska Gala Operowa z udziałem Elżbiety Szmytki i Andrzeja Lamperta to tylko częć bogatego (9 koncertów) programu tegorocznej edycji.
4 lipca podczas Inauguracji 10. Festiwalu Muzyki Polskiej, będziemy wiadkami prezentacji dzieł wielkich indywidualnoci XX wieku. Cztery różne pokolenia, cztery odmienne pomysły muzyczne. Jedna cecha łšczšca Karola Szymanowskiego, Andrzeja Panufnika, Krzysztofa Pendereckiego i Pawła Mykietyna: nowatorskoć. W koncercie udział wezmš: Łukasz Długosz, wybitny wirtuoz-flecista, laureat licznych konkursów fletowych w Polsce i za granicš oraz Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia orkiestra cieszšca się dużym poważaniem w kraju i na arenie międzynarodowej, a nad całociš zapanuje charyzmatyczny maestro Alexander Liebreich, okrzyknięty przez prasę jednym z najbardziej rokujšcych i interesujšcych przedstawicieli nowej generacji dyrygentów.
13 lipca w niedzielę festiwal zaprasza na Polskš Galę Operowš. Tego wieczoru przeniesiemy się w wiat szlacheckich dworków, mieszczańskich domków i pod strzechy górali. Zabrzmiš sławne arie i partie chóralne operowych twórców umiejšcych wyrazić całe bogactwo polskich tradycji. Bez ich melodii nie bylibymy w stanie wyobrazić sobie polskiej twórczoci operowej: Stanisław Moniuszko z fragmentami oper Halka, Hrabina i Paria;Feliks Nowowiejski (Legenda Bałtyku); Władysław Żeleński z ariš z opery Janek i Roman Statkowski z polonezem z Marii. Wspaniałych wrażeń dostarczš nam wybitni solici wraz z Chórem Polskiego Radia oraz Sinfoniš Iuventus, pod dyrekcjš Tadeusza Wojciechowskiego. Sopranem zapiewa Elżbieta Szmytka, za partię tenorowš wykona Andrzej Lampert. Obydwoje artyci występujš na najważniejszych scenach operowych Europy i współpracujš ze wiatowej sławy dyrygentami.
W trzecim tygodniu festiwalu, w sobotę, odbędzie się przeglšd polskiej twórczoci pieniowej, w wykonaniu fenomenalnej, wiatowej sławy piewaczki Ewy Podle. Wokalistka obdarzona jest kontraltem o ogromnej skali i biegłoci technicznej. Dzięki niej będziemy mogli przeledzić, jak gatunek pieni ewoluował w twórczoci wielkich polskich kompozytorów. Ewa Podle wystšpi w towarzystwie Garricka Ohlssona, zwycięzcy VIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina. Pianista wraz z Ewš Podle stworzš niezapomniany duet i zagwarantujš nam dawkę silnych muzycznych wrażeń.
Na Finał Festiwalu (20. 07. 2014, niedziela, godz. 20.00) usłyszymy monumentalne dzieło Krzysztofa Pendereckiego Polskie Requiem w przestrzeni sakralnej w kociele w. Katarzyny w wykonaniu znakomitych piewaków, Chóru Filharmonii Krakowskiej i Sinfonii Iuventus pod dyrekcjš Macieja Tworka.
Informacja na temat biletów i szczegółowy program na www.fmp.org.pl
Bilety sš już dostępne na www.ebilet.pl
|