W najbliższy poniedziałek, 9 czerwca w Klubie Zygmuntowskim naszymi goćmi będš prof. Andrzej Romanowski i Zdobysław Milewski, którzy zgodzili się wystšpić w roli Lemingów oraz dr Mirosław Boruta i dr Marek Przychodzeń, którzy zgodzili się wystšpić w roli Moherów. Spotkanie odbędzie się jak zwykle przy ul. Szczepańskiej 1, na I piętrze o godz.18.00 w Sali Baltazara Fontany ródmiejskiego Orodka Kultury, w kamienicy Pod Gruszkš . Wstęp wolny.
Dyskusja polityczna w naszym kraju już dawno zamieniła się w walkę toczonš za pomocš języka, a walka ta ma na celu głównie zdyskredytowanie oponenta a często również jego poniżenie. Język wielu polskich polityków i dziennikarzy stał się rodkiem przymusu i przemocy a nie rodkiem poszukiwania prawdy i porozumienia. Konflikt i antagonizm sš oczywicie czym nieuchronnym w demokracji a rywalizacja to naturalna cecha demokratycznej formuły. My obywatele nie możemy się jednak godzić na to, aby debatę publicznš w Polsce definiowały i zatruwały naszš wiadomoć: nienawić, pogarda, cynizm, strach albo bezradnoć umysłowa. A tak niestety dzieje się od wielu lat. Celem jednego z projektów Fundacji im. Zygmunta Starego, który nazwalimy Forum Poszukiwania Porozumień Społecznych, jest urzeczywistnianie rzetelnej debaty, ukazujšce jej możliwoci i atrakcyjnoć, poprzez zastšpienie manipulacji, umiejętnociš racjonalnej argumentacji i formowania wniosków, a także merytorycznego odnoszenia się do argumentów drugiej strony. Chcemy przypominać, że porozumienie i rzetelna dyskusja stanowiš wartoci same w sobie, nawet jeli ostateczny konsensus nie zostanie osišgnięty. Tak głęboki spór jak w obecnej Polsce, służy wyłšcznie innym państwom i innym narodom. Z pewnociš natomiast, nie służy ani Polakom ani polskiej racji stanu. Polakom i polskiej racji stanu służy porozumiewanie się. I dlatego trzeba próbować rozmawiać i przekonywać.
Czy stawianie sobie za cel poszukiwania porozumień społecznych nie jest stawianiem sobie celów nierealnych? Różnice będš zawsze ale nie musi być nienawici i pogardy. Nie musimy się wzajemnie wykluczać. Nie musimy popadać w pychę. Nie musimy zakładać, że po drugiej stronie sporu sš wyłšcznie zdrajcy albo wariaci. Nie musimy poniżać człowieczeństwa w naszym adwersarzu. Nie musimy za cel najwyższy uznawać okazywania własnej wyższoci. Zaczšć można od tego co proponuje Fundacja im. Zygmunta Starego. Od rozmowy o rozmawianiu. O tym jak rozmawiać bez obrażania. O tym jakie sš reguły i cechy rozmowy prowadzonej w uczciwym celu a po czym poznajemy przemoc językowš stosowanš do niszczenia inaczej mylšcych.
Najbliższe spotkanie w Klubie Zygmuntowskim ma być małym krokiem w tym kierunku.
Czy uda nam się go zrobić? Zobaczymy już w poniedziałek
zapraszam serdecznie
Krzysztof Budziakowski
Prezes Fundacji im. Zygmunta Starego
Po oficjalnej częci spotkania z goćmi Klubu Zygmuntowskiego, zapraszamy do prowadzenia rozmów kuluarowych w salach restauracji Pod Gruszkš. Będzie można kontynuować dyskusję na tematy poruszone na spotkaniu a także porozmawiać z przedstawicielami Fundacji im. Zygmunta Starego i członkami Rady Klubu Zygmuntowskiego o projektach oraz kierunkach działania Fundacji i Klubu.
Klub Zygmuntowski
9 czerwca (poniedziałek)
godzina 18:00
Wstęp wolny.
|