W ramach Krakowskiego Festiwalu Filmowego, 30 maja br. o godz. 15:00 w Małopolskim Ogrodzie Sztuki w Krakowie, odbędzie się spotkanie z reżyserem Marcinem Koszałkš. Spotkanie będzie połšczone z pokazem filmu Deklaracja niemiertelnoci, który znalazł się w wydanym przez Narodowy Instytut Audiowizualny, albumie DVD Polska Szkoła Dokumentu. Marcin Koszałka.
Marcin Koszałka, operator filmowy, reżyser i scenarzysta filmów dokumentalnych, jako dokumentalista zadebiutował w 1999 roku głonym filmem Takiego pięknego syna urodziłam. W swoich dokumentach często podejmuje kwestie egzystencjalne, jak sam mówi: Robię filmy o mierci albo o relacjach rodzinnych, albo o miłoci, albo o samotnoci. Dotykam zawsze pewnych tematów tabu, które sš niespecjalnie lubiane przez ludzi, nie tylko w Polsce, ale w ogóle przez współczesnego człowieka.
Spotkanie z Marcinem Koszałkš w ramach Krakowskiego Festiwalu Filmowego odbędzie się 30 maja br. o godz. 15:00 w Małopolskim Ogrodzie Sztuki (kawiarnia Pauza In Garden, ul. Rajska 12, wejcie od ul. Szujskiego). Spotkanie z reżyserem poprowadzi redaktor serii albumów Polska Szkoła Dokumentu Tadeusz Sobolewski. Rozmowie będzie towarzyszył pokaz wielokrotnie nagradzanego (m.in. nagrodš publicznoci podczas 50. KFF) filmu Deklaracja niemiertelnoci (2010), którego bohaterem jest przyjaciel i mistrz Marcina Koszałki, alpinista Piotr Szalony Korczak.
Wstęp na wydarzenie wolny.
Organizatorami spotkania sš: Narodowy Instytut Audiowizualny oraz Krakowski Festiwal Filmowy
W marcu br. Narodowy Instytut Audiowizualny wydał dwupłytowy album zawierajšcy wybór filmów reżysera, w ramach wyjštkowej serii Polska Szkoła Dokumentu prezentujšcej filmy czołowych reprezentantów polskiego kina dokumentalnego. Jest to 14. album, który ukazał się w ramach tego cyklu, a zarazem 12. monografia (jedynie dwa wydawnictwa nie były powięcone twórczoci jednego wybranego dokumentalisty: Czarna seria prezentujšcy filmy wielu twórców i Dokumentalistki, który zawierał filmy z dorobku Ireny Kamieńskiej, Danuty Halladin i Krystyny Gryczełowskiej). Tym samym reżyser dołšczył do grona takich twórców jak: Andrzej Munk, Kazimierz Karabasz, Władysław lesicki, Krzysztof Kielowski, Wojciech Wiszniewski, Marcel Łoziński, Paweł Łoziński, Maciej Drygas, Marek Piwowski, Jacek Bławut i Maria Zmarz-Koczanowicz.
|