Korporacja Ha!art zaprasza na wykład Alicji Palęckiej Pisanie jako praca. Ujęcie socjologiczne, zainspirowany głonym wystšpieniem Kai Malanowskiej. Wykład zostanie połšczony z dyskusjš, w której udział wezmš: Sławomir Shuty, Łukasz Podgórni, Michał Sowiński.
29 maja 2014, czwartek, godzina 17:00
Instytut Filologii Polskiej Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie (sala 539), ul. Podchoršżych 2
Inspiracjš do spotkania jest wystšpienie Kai Malanowskiej dotyczšce niskich zarobków pisarzy i pisarek w Polsce. Emocjonalna wypowied autorki spotkała się z równie żywiołowš odpowiedziš, przede wszystkim ze strony osób zwišzanych z rodowiskiem literackim. Dzięki temu wydarzeniu udało się stworzyć miejsce dla szerokiej debaty na temat ekonomicznych warunków działalnoci literackiej w Polsce. Pojawiły się już pierwsze projekty majšce poprawić katastrofalnš sytuację piszšcych. Wysunięta została propozycja organizacji zwišzków zawodowych literatów. Ta inicjatywa oznacza, że pisanie zaczyna być traktowane przez samo rodowisko literackie jako praca, która powinna być odpowiednio chroniona. W dyskusji przyjrzymy się więc uwarunkowaniom pracy pisarskiej w Polsce, mechanizmom rynku wydawniczego oraz możliwociom wspierania literatury i ochrony pracy pisarzy i pisarek.
W wykładzie i dyskusji wezmš udział: Sławomir Shuty artysta intermedialny: pisarz (Zwał, Cukier w normie, Jaszczur), reżyser filmowy (Luna, Pokój, Trip), performer, twórca artzina Baton, stały współpracownik Korporacji Ha!art; Łukasz Podgórni poeta (cybernetyczny), artysta sieciowy, treser plików, redaktor portalu Korporacji Ha!art, współzałożyciel Hubu Wydawniczego Rozdzielczoć Chleba; Alicja Palęcka doktorantka w Instytucie Socjologii UJ, badaczka w projekcie Literatura polska po roku 1989 w wietle teorii Pierre'a Bourdieu, zajmuje się alienacjš pracy kreatywnej, Michał Sowiński doktorant na Wydziale Polonistyki UJ, badacz w projekcie Literatura polska po roku 1989 w wietle teorii Pierre'a Bourdieu, redaktor Korporacji Ha!art.
Cykl Socjologia literatury odbywa się w ramach projektu badawczego Literatura polska po 1989 roku w wietle teorii Pierre'a Bourdieu nr 2011/01/D/HS2/05129 finansowanego ze rodków Narodowego Centrum Nauki.
|