Pracownia Animacji Ekologicznej Orodka Kultury im. Cypriana Kamila Norwida po raz DZIEWIĘTNASTY zaprasza do udziału w konkursach:
OGRODY SĽSIEDZKIE i PNĽCZA DLA KRAKOWA.
Mieszkańcy Krakowa, członkowie spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych, administratorzy komunalnych zasobów mieszkaniowych oraz właciciele wielorodzinnych kamienic, wszystkie osoby i grupy mieszkańców, które
z zaangażowaniem tworzš ogrody, pielęgnujš zieleń, sadzš pnšcza mogš zgłosić swoje tereny zielone do konkursów.
Dowiadczenie lat ubiegłych pokazało, jak ważnym elementem kreujšcym zieleń miejskš sš inicjatywy społeczne. Wielkie zaangażowanie, powięcenie wolnego czasu, przeznaczenie prywatnych funduszy i często okupienie efektu dużym wysiłkiem fizycznym tak tworzš się ogrody sšsiedzkie i powstajš nowe stanowiska z pnšczami. Od osiemnastu lat możemy obserwować jak miejskie ogrody wzrastajš i piękniejš, zyskujš coraz większš liczbę naladowców i zwolenników. Praca twórców tych społecznych enklaw zieleni jest coraz mocniej doceniana, szanowana i co nas najbardziej cieszy - wspierana przez zarzšdy spółdzielni, wspólnot a także administratorów terenów.
Jak co roku będziemy z przyjemnociš odwiedzać i podziwiać Państwa ogrody i stanowiska pnšczy. Wybierzemy i nagrodzimy te najpiękniejsze, które utrwalimy na fotografiach i zaprezentujemy na wystawach.
PRZEBIEG KONKURSÓW w roku 2014:
do 6 czerwca przyjmowanie zgłoszeń
9 13 czerwca komisyjne przeglšdy zgłoszonych ogródków i stanowisk pnšczy oraz realizacja dokumentacji fotograficznej
Jak zwykle spotkania z komisjš oceniajšcš złożonš ze specjalistów będš okazjš do merytorycznych konsultacji i udzielania porad, wymiany uwag i dowiadczeń.
Odwiedzane ogrody i stanowiska z pnšczami będš oceniane w dwóch kategoriach:
1. Zgłoszone PO RAZ PIERWSZY do konkursów według następujšcych kryteriów:
DLA OGRODÓW : sšsiedzki charakter powstania i użytkowania terenu zielonego, stopień uspołecznienia w dostępnoci i pielęgnacji, funkcjonalnoć i dostosowanie do najbliższego otoczenia, pomysłowoć, układ kompozycyjny, właciwy dobór rolin i ich kolorystyka, ogólne wrażenie estetyczne, innowacyjnoć, stopień pielęgnacji.
DLA PNĽCZY : funkcja pnšczy w kontekcie otoczenia czyli zintegrowanie z koncepcjš urbanistycznš, właciwy dobór rolin dla stanowiska, wizja twórcza autorów, oryginalne i funkcjonalne rozwišzania techniczne zwišzane z podporami, staranne prowadzenie i pielęgnacja rolin, ogólny wyraz estetyczny.
2. Zgłoszone PO RAZ KOLEJNY do konkursów według następujšcych kryteriów:
DLA OGRODÓW : stopień pielęgnacji ogrodu na przestrzeni lat, zakres wprowadzanych zmian kompozycyjnych oraz w doborze rolin, stopień uspołecznienia w dostępnoci i pielęgnacji, właciwy dobór rolin i ich kolorystyka, ogólne wrażenie estetyczne, innowacyjnoć.
DLA PNĽCZY : stopień pielęgnacji na przestrzeni lat, realizacja wizji twórczej autorów, oryginalne i funkcjonalne rozwišzania techniczne zwišzane z podporami, starannoć
w prowadzeniu i ogólny wyraz estetyczny.
Uczestnicy konkursu zostanš telefonicznie powiadomieni o dacie wizyty komisji.
W miesišcu lipcu br. planujemy otwarcie wystawy fotograficznej i poczštek kampanii promujšcej najciekawsze ogrody sšsiedzkie i stanowiska pnšczy w Krakowie. Wystawa, tradycyjnie zostanie zaprezentowana w holu Urzędu Miasta Krakowa, może być także wypożyczana zainteresowanym instytucjom i organizacjom.
Tegorocznš edycję konkursów projektu Miasto Ogród zakończymy XIX Spotkaniem Miłoników Ogrodów. O terminie spotkania powiadomimy Państwa telefonicznie. Podczas spotkania nastšpi ogłoszenie wyników oraz wręczenie nagród i wyróżnień laureatom.
Serdecznie zapraszamy
Projekt działań dla zieleni Krakowa realizowany od 1995 roku pod honorowy patronatem Pana Bogusława Komidera - Przewodniczšcego Rady Miasta Krakowa
Koordynator projektu MIASTO - OGRÓD :
Elżbieta Urbańska Kłapa
przyjmuje zgłoszenia i udziela informacji. tel. 12 644 27 65 w. 21,
e- mail: e.urbanska-klapa@okn.edu.pl
Nasz adres: Pracownia Animacji Ekologicznej
Orodka Kultury im. C. K. Norwida , os. Górali 5,
31 959 Kraków
|