Niteline Jazz: Komeda i inni
Niteline Jazz jako to zespół grajšcy współczesny jazz oparty o tradycyjne i nowoorleańskie rytmy i bogate brzmienia póniejszych okresów (cool, bebop a także fusion). Tradycyjnie brzmišca sekcja rytmiczna, uniwersalny stylistycznie gitarzysta, z którym gram od ponad ćwierć wieku i całkowicie wieże, ciepłe, brzmienia z nowego (dla mnie) instrumentu, potraktowanego w sposób, którego nie znajdziecie w żadnych nagraniach. Tym razem w programie znajdzie się sporo utworów Krzysztofa Komedy które zespół prezentuje przypominajšc ich oryginalny klimat.
Waldemar Gołębski ewi
Tomasz Kobiela gitara
Michał Rapka kontrabas
Michał Peiker perkusja
_______________
Rob Adams, Jazz Bar, Edynburg
Herald Scotland, 21 padziernik 2013
Polski jazz od dawna jest trochę jak góra lodowa. Za każdym muzykiem, który zyskał międzynarodowy rozgłos, jak trębacz Tomasz Stańko czy skrzypek Michał Urbaniak, by wymienić tylko tych dwóch, zawsze stały dziesištki muzyków pod powierzchniš. Takš parš wydajš się być Waldemar Gołębski i Tomasz Kobiela, grajšcy w kwartecie Niteline odpowiednio na syntezatorze EWI i gitarze, którzy sš aktywni na polskiej scenie wystarczajšco długo, aby móc odnieć się do czasu, kiedy jazz w Polsce miał włanie podziemny charakter.
Podczas pierwszego z dwóch kompletnie różnych setów, Gołębski zapowiedział tematy Thelonious Monka i Johna Coltranea, których polscy muzycy uczyli się z amerykańskiego radia słuchanego potajemnie. Choć gra zespołu była była równie dobra jak i aranżacje ballada Coltranea Naima zagrana w ostinatowym groovie a My Favorite Things w żywym walcowym rytmie nie pokazali tak wielu barw i nie wczuli się w te utwory tak mocno jak w drugiej częci, tej z polskimi tematami.
Większoć utworów w drugim secie to kompozycje bardzo płodnego kompozytora filmowego Krzysztofa Komedy, blisko zwišzanego z Romanem Polańskim, którego tematy i sekwencje harmoniczne szczególnie zainspirowały Gołębskiego i Kobielę do poszukiwań głęboko ekspresyjnych improwizacji i niebanalnego, trafnego akomapaniamentu obu ršk Kobieli.
Basista Michał Rapka i perkusista Michał Peiker, wykazali się wrażliwociš, napędzajšc sola Gołębskiego, który ze swojego, często niedocenianego, instrumentu uczynił narzędzie do zarówno uduchowionych fraz, jak do wyrażenia surowych emocji w ekscytujšcym stylu, który z pewnociš zasługuje na ledzenie przyszłych dokonań Niteline.
Prosimy o wczeniejszš rezerwację miejsc:
tel. +48 12 431 20 41
rezerwacja@restauracjagrodek.com
|