Zapraszamy na kolejne spotkanie z cyklu KOD MISTRZÓW organizowane w ramach Kampanii KONTRREWOLUCJA KULTURALNA!
Gociem spotkania, które odbędzie się 8 maja (czwartek) o godz. 18.00 w Teatrze Groteska, będzie Jerzy Stuhr aktor filmowy i teatralny, profesor sztuki oraz reżyser.
Przypominamy, że na stronie Kampanii: www.kkrewolucja.pl, w zakładce "Kod Mistrzów", można zadać pytanie Jerzemu Stuhrowi. Spotkanie będzie relacjonowane na żywo za porednictwem naszej strony internetowej (w zakładce strefa video).
Darmowe wejciówki do odbioru w kasie Teatru!
Wybitny aktor i reżyser, z którym będzie okazja spotkać się w Teatrze Groteska, ukończył polonistykę na Uniwersytecie Jagiellońskim i Wydział Aktorski Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie. Podczas studiów zwišzany był z krakowskim Teatrem STU, po dyplomie został zaangażowany do Starego Teatru w Krakowie. Jednym z pierwszych przedstawień, w których zagrał Jerzy Stuhr, , były Dziady Adama Mickiewicza w reżyserii Konrada Swinarskiego.
W latach 70. Stuhr stworzył znakomite kreacje w polskim kinie: współpracował z Krzysztofem Kielowskim - zagrał w Bliznie i w Spokoju. W 1979 roku w Amatorze stworzył rewelacyjnš kreację zaopatrzeniowca Filipa Mosza. W latach 70. Stuhr wyrósł na aktora kina moralnego niepokoju, w którym ówczesne pokolenie odnajdywało swój portret.
W teatrze współpracował m.in. z Andrzejem Wajdš i Jerzym Jarockim. Aktorstwo Stuhra łšczy w sobie z jednej strony, doskonałoć rzemiosła i wiadomoć scenicznego bycia, z drugiej psychologiczne ujęcie postaci. Aktor stworzył także szereg ról w Teatrze Telewizji.
W latach 80. zabłysnšł filmowymi rolami komediowymi, zagrał m.in. w komedii Juliusza Machulskiego Seksmisja, w Kingsajzie i Deja vu. W 1985 roku Kontrabasistš zadebiutował jako reżyser teatralny. W Teatrze Starym wystawiał spektakle, m.in. Fortynbras się upił czy Wielebni. Od lat 90. wiele reżyserował, przede wszystkim w Teatrze Ludowym w Nowej Hucie. Na tej scenie powstały m.in. Iwona, księżniczka Burgunda i Mieszczanin szlachcicem oraz inscenizacje Szekspira - "Poskromienie złonicy", Macbeth, Wesołe kumoszki z Windsoru.
W latach 90. Stuhr mocno powięcił się także pracy pedagogicznej. W latach 1990-1996 był rektorem w krakowskiej Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej, ponownie na to stanowisko został wybrany w 2002 roku. Funkcję sprawował przez kolejnych szeć lat. W latach 1991-1993 zasiadał w radzie ds. kultury przy prezydencie Rzeczpospolitej. W 1994 roku uzyskał tytuł profesora w dziedzinie sztuk teatralnych.
Ostatnia dekada to przede wszystkim filmowe prace reżyserskie Jerzego Stuhra. W latach 1995-2007 nakręcił szeć filmów, m.in.. Spis cudzołożnic, Historie miłosne czy Pogoda na jutro.
|