Ks. Władysław Gurgacz - kapelan żołnierzy wyklętych spotkanie z cyklu Krakowska Loża Historii Współczesnej Kraków, 16 kwietnia 2014 r.
Instytut Pamięci Narodowej oraz Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie zapraszajš
na spotkanie Ks. Władysław Gurgacz - kapelan żołnierzy wyklętych. W dyskusji wezmš
ks. Seweryn Wšsik SJ oraz dr Dawid Golik . Spotkanie poprowadzi Roman Graczyk.
Postać księdza Gurgacza, kapelana Polskiej Podziemnej Armii Niepodległociowców,
w ostatnich latach wychodzi z zapomnienia. Przez lata był zapomniany, ponieważ był niewygodny. Z oczywistych powodów dla władzy komunistycznej, która skazała
go na mierć. W pewnym stopniu także dla zgromadzenia księży jezuitów, które
w krytycznym momencie (w latach 19481949), lękajšc się represji wobec innych kapłanów, odcięło się od swego współbrata.
Ks. Władysław Gurgacz był kapłanem nietuzinkowym. Moralnym rygorystš, który wymaga
od siebie maksimum tego, co mu nakazuje jego wiara. Ten wrażliwy i słabego zdrowia człowiek decyduje się pójć do lasu, by towarzyszyć żołnierzom antykomunistycznego podziemia. Podejmuje tę decyzję w momencie, gdy perspektywy wywalczenia niepodległoci Polski sš już znikome. Głównym motywem jego decyzji jest troska o zbawienie wieczne tych młodych ludzi. Jezuita wie, że w warunkach partyzantki wystawieni sš oni na liczne pokusy
i uważa, że mocš swojego duszpasterskiego autorytetu potrafi ich ochronić od niejednego moralnego błędu. Postanawia być z nimi aż do końca i tak się, rzeczywicie dzieje. Schwytany przez UB wraz z kolegami z oddziału, zostaje osšdzony w pokazowym procesie, skazany na mierć i stracony.
Jaka była duchowoć tego niezwykłego kapłana? Jaka była jego ewolucja? Jak postrzegał swojš misję polskiego księdza w czasach, gdy na Polsce zaciskała się obręcz totalitarnego zniewolenia? O tym chcemy rozmawiać 16 kwietnia w Bibliotece przy Rajskiej.
16 kwietnia 2014 r., Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie, przy ul. Rajskiej 1, (sala 315, III piętro), godz. 18.00.
Dawid Golik, Filip Musiał, Władysław Gurgacz. Jezuita wyklęty, Wydawnictwo WAM, Kraków 2014.
|