POLSKA ZAPRASZA KRAKÓW ZAPRASZA TV ZAPRASZA ART ZAPRASZA
Dodaj wydarzenie Dodaj relację Rejestracja Logowanie  

 KALENDARZ
INSTYTUCJE KULTURY ▼ KATEGORIE WYDARZEŃ ▼ WYDARZENIA RELACJE NASZ PATRONAT DNI BEZPŁATNE W MUZEACH


   
   
ARCHIWUM     zobacz wydarzenia archiwalne
ARCHIWUM     zobacz wszystkie wydarzenia archiwalne

 
16-03-2014      -   29-03-2014
Centrum Sztuki Współczesnej "Solvay"
Przeczucie i Doœwiadczenie w CSW Solvay
Centrum Sztuki Współczesnej "Solvay"

ul. Zakopiańska 62
30-418 KrakĂłw
tel. 12 268 20 38
tel. 798 723 862

https://solvay.ckpodgorza.pl/
solvay@ckpodgorza.pl
CSW SOLVAY, ul. Zakopiańska 62
WSTĘP WOLNY       
 
Wystawy róşne
W Centrum Sztuki Współczesnej SOLVAY trwajš wystawy : „Doœwiadczenie” Bartłomieja Radosza oraz „Przeczucie” Piotra Kolanko.
Bartłomiej Radosz - ur. 1988. Absolwent Liceum Plastycznego w Kielcach. Dyplomant Wydziału Malarstwa krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Autor wystaw indywidualnych, uczestnik licznych ekspozycji zbiorowych prezentowanych min. w Krakowie, Warszawie, Łodzi, Poznaniu, Białymstoku, Tarnowie.

W swoim malarstwie podejmuję tematykę wykluczenia, samotnoœci, lęku. Portretuję osoby chore, czasem ciężko zdeformowane, bo potrzebuję zmierzyć się z tematem brzydoty, powszechnie zaliczanym w poczet tabu. W procesie twórczym skupiam się na działaniach oddajšcych cierpienie, smutek, krzywdę. Staram się dostrzec tragizm, którym naznaczeni sš moi bohaterowie; tragizm wykraczajšcy poza pozornie „brzydkš” powłokę wizualnš. Chciałbym aby udało mi się wpłynšć na wrażliwoœć odbiorcy, sprawić, aby zderzył się z brzydotš majšcej w sobie coœ więcej poza wstrętem; pierwiastkiem wartoœciujšcym jš jako cierpienie. W malarstwie œwiadomie rezygnuję z pozornego piękna, estetyzacji, na rzecz istoty podejmowanej kwestii. Obrazy, przepełnione lękiem, wstydem, a czasem agresjš, sš mojš autobiografiš. Utożsamiam się z pracami, które podobnie jak moja choroba, spotyka się czasem z niezrozumieniem, brakiem akceptacji. Jestem zdania, że nie tylko choroby widoczne na ciele, majš silny atut kreacyjny. W podejmowanych działaniach mam możliwoœć zmierzenia się z niewiadomym, z własnymi lękami i podœwiadomoœciš.
Piotr Kolanko ur. 1987 r. Absolwent Wydziału Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego. Dyplom z wyróżnieniem w roku 2013, zrealizowany w pracowni malarstwa Prof. Stanisława Białogłowicza. Zajmuje się malarstwem sztalugowym i monumentalnym, grafikš, rysunkiem i działalnoœciš intermedialnš.
„Przeczucie” to zbiór obrazów namalowanych na przestrzeń dwóch ostatnich lat. Poddany selekcji , która miała na celu pokazanie najbardziej interesujšcych momentów mojej pracy. Jest to zestaw pełen punktów kulminacyjnych, zmian zarówno w sposobie przedstawiania treœci jak i nastrojów jakie niesie ze sobš obraz. Czasem sš to bardzo drobne różnice jednak gdy chronologicznie ustawimy je na osi czasu dokładnie widać jak œwiat w moich oczach się rozjaœnia. Treœć traktuje niezwykle osobiœcie , wychodzę z założenia , że jedyne co mogę powiedzieć na temat œwiata to to co sam odczuwam lub wiem o sobie. Z reguły bawiš mnie prace zaangażowane społecznie, może dlatego że nie utożsamiam się z żadnš społecznoœciš? No chyba , że mowa tu o grupie leniwych odszczepieńców nie nadajšcych się do normalnej pracy, z tymi utożsamiam się w sposób wzorowy. Problem polega na tym, że w takiej grupie każdy jest swoim małym przywódcš i Sancho Pansom jednoczeœnie. Tak więc treœć, którš mam do przekazania dotyczy jedynie mnie i tego co dzieje się na 5 kontynentach mojej psychiki. A działo się, można powiedzieć. Choroba, œmierć najbliższych , koniec studiów, próba otrzšœnięcia się z ekstremalnych przeżyć , burzliwa miłoœć, jest na czym zawiesić oko. Wszystkie emocje towarzyszšce tym chwilom postarałem się ukryć pod barwnymi warstwami nakładanej farby.
 
Miejsce:
CSW SOLVAY, ul. Zakopiańska 62
 
Godz.

 
 
   

 
 
 

BIBLIOTEKI  |  CENTRA KULTURY  |  GALERIE  |  KABARETY  |  KINA  |  KLUBY  |  MUZEA  |  MUZYCZNE  |  SPORT  |  STOWARZYSZENIA  |  TANECZNE  |  TEATRY  |  INNE


Dodaj wydarzenie    |    Dodaj relację    |    Rejestracja  |  Logowanie


 Copyright © 2002-2024


Polskie NiezaleĹźne Media
 

 O patronacie medialnym    |    Kontakt z Redakcją

 Serwis Dziś w Krakowie jest w całości finansowany przez Fundację Promocji Kultury