8 Ogólnopolski Przeglšd Teatrów Studenckich i Niszowych
EPIZOD NR 8
EPIZOD TO JEDYNA W SWOIM RODZAJU STUDENCKA, ARTYSTYCZNA IMPREZA KLUBOWO TEATRALNA !!!
20,21,22 marca 2014 / Klub Studencki ŻACZEK / Kraków
Głównym celem 8 Ogólnopolskiego Przeglšdu Teatrów Studenckich
i Niszowych EPIZOD nr 8 jest zaprezentowanie - w formie trzydniowego przeglšdu - spektakli w wykonaniu studenckich grup teatralnych działajšcych na co dzień w orodkach akademickich oraz klubowych - realizujšcych spektakle w nurcie teatru studenckiego: niszowego, offowego, eksperymentalnego oraz klasycznego.
EPIZOD jest kolejnš, niepowtarzalnš okazjš do pokazania publicznoci przedstawień teatralnych, które powstajš z potrzeby twórczej kreacji, z dala od głównego, instytucjonalnego nurtu życia teatralnego.
Tego typu spektakle, w wykonaniu teatrów studenckich, niszowych, które można nazwać teatrem pobocza bardzo często sš ważnymi wydarzeniami na polskiej mapie teatru alternatywnego. Wydarzeniami, które w bardzo istotny sposób wpływajš na kształt i kondycję teatru niezawodowego - teatru, który zawsze był i jest istotnym elementem życia społecznego. Teatrem, który w minionych dziesięcioleciach bywał zarówno wentylem jak i swoistym wyjciem bezpieczeństwa...
Obecnie spektakle teatru studenckiego powstajšce najczęciej na zasadzie eksperymentu i swoistego laboratorium, sš niebywale ważnym głosem pokoleniowym ich twórców - tzw. generacji X okrelanej też jako next genertion.
Czasami sš tylko pretekstem do podjęcia dyskusji na tematy nurtujšce ich twórców, bywajš także atrakcyjnš formš komunikacji społecznej, najczęciej jednak sš - zarówno dla ich twórców jak i odbiorców - ważnym elementem obcowania ze sztukš, z teatrem i dramatem. I to włanie jest bez wštpienia najważniejsze...
Teatr artystyczny, burzšcy zastany porzšdek, budujšcy nowe rzeczywistoci, teatr artystyczny, poszukujšcy i zaangażowany... Teatr, który tak naprawdę przede wszystkim jest jednak spontanicznš zabawš...
Przedstawienia, które zostanš zaprezentowane w ramach 8 Ogólnopolskiego Przeglšdu Teatrów Studenckich i Niszowych EPIZOD będš łšczyć w sobie ekspresyjnš, artystycznš wizję, eksperyment, różnorodne rodki i techniki przekazu oraz nowoczesnoć formy wyrazu a także aktualnoć poruszanych tematów...
Teatr studencki... Jaki jest teraz? Jaka jest jego kondycja? Jakie sš jego inspiracje? Na czym skupia swojš uwagę? Na jakich tematach się koncentruje? Czy rzeczywicie ma co do powiedzenia? Kim sš ludzie, którzy go tworzš? To pytania, na które odpowied ma przynieć EPIZOD.
8 Ogólnopolski Przeglšd Teatrów Studenckich i Niszowych EPIZOD nr 6 będzie miał charakter konkursowy.
Spektakle obejrzy i wyłoni zwycięzców profesjonalne Jury, które przyzna Grand Prix Nagrodę Fundacji BRATNIAK.
Zatem bycie finalistš EPIZODU otwiera drzwi do kolejnych wydarzeń teatralno festiwalowych, jest niepowtarzalna szansš dla nagrodzonego Teatru!
Podczas 8 Ogólnopolskiego Przeglšdu Teatrów Studenckich i Niszowych EPIZOD odbędš się także niespodzianki festiwalowe oraz PREMIERA FESTIWALOWA!
Specjalnie dla Was wystšpi też GWIAZDA FESTIWALU EPIZOD
W tym roku postanowilimy zmienić nieco formułę EPIZODU i z mylš o Was uatrakcyjnić jš.
Festiwal został podzielony na częć konkursowš i częć galowš.
Jak zwykle po Krakowie kursował będzie nasz EPIZODOWY TRAMWAJ FESTIWALOWY.
Obejrzeć także będzie można wystawę zdjęć z poprzednich edycji EPIZODU.
Te specjalne, festiwalowe wydarzenia sš próbš przywołania niepowtarzalnej atmosfery teatrów studenckich sprzed lat oraz nawišzaniem do tradycji klubu Żaczek jako miejsca, które przez lata w sposób istotny kształtowało i nadal kształtuje obraz kultury studenckiej.
Nazwa 8 Ogólnopolski Przeglšdu Teatrów Studenckich i Niszowych nie jest przypadkowa... EPIZOD jest tym, co w teatrze najbardziej ulotne, ale
i najpiękniejsze, często krótkotrwałe, ale za to bardzo intensywne i tajemnicze.
W kontekcie teatru studenckiego, epizod / EPIZOD nabiera także dodatkowego znaczenia... Symbolizuje bowiem przygodę z teatrem, przygodę jego twórców - studentów, którzy najczęciej nie wišżš swojej kariery zawodowej z teatrem...
Wszystkie spektakle konkursowe w ramach 8 Ogólnopolskiego Przeglšdu Teatrów Studenckich i Niszowych EPIZOD nr 8 odbywać się będš w specjalnie i odpowiednio zaaranżowanej przestrzeni Klubu Studenckiego Żaczek.
Fakt, że konkursowe przedstawienia prezentowane będš w sercu tzw. życia studenckiego, w bezporednim sšsiedztwie kultowego i legendarnego Domu Studenckiego Żaczek nada EPIZODOWI jedynš w swoim rodzaju atmosferę i niepowtarzalny klimat.
Organizatorem 8 Ogólnopolskiego Przeglšdu Teatrów Studenckich EPIZOD nr 8 jest:
Fundacja Studentów i Absolwentów Uniwersytetu Jagiellońskiego BRATNIAK
PROGRAM
20 marca 2014 (czwartek)
DZIEŃ INAUGURACYJNY
Godz. 12:00
PROLOG
FESTIWALOWY TRAMWAJ TEATRALNY
/spotykamy się o godz. 11.50 na przystanku Oleandry obok Żaczka/
Studio Teatralne GO (Warszawa)
LISTY OD W.
HAPPENINGI ALA WITKACY
Reż. Włodzimierz Gołaszewski
Klub Studencki ŻACZEK
Godz. 17:30
INAUGURACJA FESTIWALU EPIZOD nr 8
SPEKTAKL OTWIERAJĽCY FESTIWAL
Teatr Plaster (Jarosław)
ZABIĆ TĘ WINIĘ
Scenariusz i reż. Paweł Sroka
Występuje: Katarzyna Cebula
Godz. 18:30
GOĆ SPECJALNY FESTIWALU
Prof. Jerzy Trela
SPOTKANIE i ROZMOWA Z Panem Profesorem
Godz. 20:15
WERNISAŻ WYSTAWY ZDJĘĆ Z POPRZEDNICH EDYCJI EPIZODU
Godz. 20:45
WYDARZENIE FESTIWALOWE
Teatr Bestia (Brzozów)
TAKI TRAF MI SIĘ
SPEKTAKL
Scenariusz, reżyseria i wykonanie: Damian Kierek
Damian Kierek - reżyser, absolwent Wydziału Reżyserii Dramatu Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. L. Solskiego w Krakowie, animator kultury, założyciel i twórca Teatru Tata i Teatru Bestia.
21 marca 2014 (pištek)
DZIEŃ KONKURSOWY
Klub Studencki ŻACZEK
Godz. 14:00
Teatr California (Łód)
ILUZJE
Reż. Piotr Maszorek
Teatr Plaster (Jarosław)
NA ZAWSZE
Reż. Paweł Sroka
Teatr KloszArt (Olsztyn)
DUCHOWA PRZYPADŁOĆ
Reż. Adrian Kopp
Teatr Wyjcie Ewakuacyjne (Piotrków Trybunalski)
SZEHEREZADA, CZYLI DISCO POLO LIVE!
Reż. Lucyna Jakubczyk
Teatr Bestia (Brzozów)
KORDELIA
Reż. Damian Kierek
Amatorska Grupa Filmowo-Teatralna "baueRFilm" (Mysłowice)
SCHIZ M.
Reż. Marcin Błaszczyk
Zespół Studia przy Teatrze GO (Warszawa)
ANIMOWANIE
Reż. Jacek Kwiecień
Teatr Bez Gładzika (Rzeszów)
PEŁNIA
Reż. Piotr Spychała
Teatr PaTaTaj (Wołomin)
RODZINA IDEALNA
Reż. Piotr Stawski
Niezależny Teatr Dawka miertelna (Mysłowice)
DREAMLESS
Reż. Lucjan Kwaniak
Spektakle konkursowe oceniać będzie Jury:
Justyna KOWALSKA - artystka sztuk performatywnych: reżyser, dramaturg, aktorka, scenarzysta. Absolwentka Wydziału Reżyserii Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. L. Solskiego w Krakowie (specjalnoć Dramaturg Teatru) Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Spektaklem Matka Gyubala Wahazarawg Witkacego zdobyła głównš nagrodę konkursu NURT OFF podczas 33. Przeglšdu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu, a spektaklem Sama Słodycz wygrała Konkurs spotkań warsztatowych: Mistrzowie Małej Formy - Reinterpretacje 2006:70-80 podczas Otwartego Przeglšdu Małych Form Teatralnych Kontrapunkt (2006) w Szczecinie.
Lena SCHIMSCHEINER aktorka. Studentka IV roku Wydziału Aktorskiego PWST im. L. Solskiego w Krakowie. Zagrała w spektaklach dyplomowych: KOŁO KWINTOWE w reżyserii Aleksandry Popławskiej oraz THE BLUE ROOM w reżyserii Agnieszki Glińskiej. Laureatka nagrody aktorskiej na festiwalu 48 Hour Film Project.
Dr hab. Wojciech BALUCH - adiunkt w Katedrze Performatyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Stypendysta Fulbrighta na Uniwersytecie SUNY at Buffalo w Cognitive Linguistics Departament. Rozprawę doktorskš Scena teatru, scena mentalna. Proces interpretacji w ujęciu kognitywnym (Księgarnia Akademicka 2005), powięconš kognitywnym aspektom recepcji dzieła teatralnego, obronił w 2001 roku na Uniwersytecie Jagiellońskim. Odbył także staż na Freie Universität w Berlinie oraz na Uniwersytecie rodkowoeuropejskim w Budapeszcie. W 2011 roku wydał ksišżkę powięconš najnowszemu dramatowi polskiemu Po-między-nami. Słaby dyskurs w polskim dramacie współczesnym, rok póniej uzyskał stopień doktora habilitowanego na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Zajmuje się przede wszystkim najnowszym dramatem polskim oraz współczesnš kulturš medialnš.
Kajetan WOLNIEWICZ PRZEWODNICZĽCY JURY - aktor teatralny, telewizyjny i filmowy. Absolwent krakowskiej PWST im. L. Solskiego. Występował w Teatrze Bagatela w Krakowie. Gra na deskach krakowskiego Teatru Ludowego, gdzie kreuje wybitne role w najlepszych spektaklach tego teatru. Współpracuje z Operš Krakowskš i Teatrem Barakah.
22 marca 2014 (sobota)
DZIEŃ GALOWY
Klub Studencki ŻACZEK
WYDARZENIA FESTIWALOWE:
Godz. 18:00
LISTY DO SKRĘCIPITKI
SPEKTAKL
PREMIERA FESTIWALOWA!
Scenariusz: Małgorzata Karolina Piekarska
Reżyseria: Małgorzata Szyszka
Występuje: Zacharjasz Muszyński
Polski aktor wychowany na Ukrainie. Przodkowie ze strony Ojca byli Polakami. Mieli ziemię pod Stanisławowem (obecnie Iwano-Frankiwsk). Po wkroczeniu wojsk sowieckich 17 wrzenia 1939 roku i zmianie granic nie zdecydowali się na repatriację liczšc, że to wszystko jest przejciowe. Już jako szesnastolatek wiedział, że chce mieszkać w Polsce. Ukończył polskš szkołę im. Księdza Józefa Tischnera w Użgorodzie, a także szkoły muzyczne na tršbkę i fortepian i następnie Akademię Teatralnš w Kijowie.
W Polsce studiował m.in. muzykologię w Instytucie im. Adama Mickiewicza w Sanoku i piew operowy na wydziale wokalno-aktorskim Akademii Muzycznej w Łodzi.
piewał w chórze łódzkiego Teatru Wielkiego. Gra w polskich filmach i na scenach polskich teatrów.
Zagrał m.in. podwójnš rolę Mnicha i Endiego w sztuce Piotra Wojewódzkiego Hiob (reż. Marcin Kwany), a także Kleonta Nauczyciela muzyki w Mieszczanin szlachcicem J. B. Molière, (reż. David Foulkes).
Zagrał w filmach W ciemnoci (reż. Agnieszka Holland), Generał Nil (reż. Ryszard Bugajski), Mała Moskwa (reż. Waldemar Krzystek), a ostatnio W ukryciu (reż. Jan Kidawa-Błoński) i Żywie Biełaru (reż. Krzysztof Łukaszewicz).
Wystšpił w wielu telenowelach i serialach wyprodukowanych w ostatnich latach: Komisarz Alex, Ojciec Mateusz, Klan, Na dobre i na złe, Złotopolscy, Kryminalni, Na Wspólnej, Pierwsza miłoć.
Godz. 19:30
Teatr Gliwicka 9 A (Katowice)
DZIEWCZYNA Z WIOLONCZELĽ
SPEKTAKL
PREMIERA FESTIWALOWA!
Reż. Maciej Dziaczko
Występuje: Paulina Koniarska
Dziewczyna z wiolonczelš to spektakl inspirowany prawdziwymi historiami młodych dziewczyn stawiajšcych pierwsze kroki w modelingu w Polsce. Wszystko zaczyna się od portali w Internecie. To tam wstawiajš swoje pierwsze zdjęcia, umawiajš się na sesję, zawišzujš przyjanie a czasem miłoci, nawišzujš nowe kontakty, zaczynajš mówić językiem fotografów. Przechodzš swoista metamorfozę, to tak jakby z przedpokoju w bloku na 7 piętrze trafić nagle na czerwony dywan na gali rozdania nagród Elle. W krótkim czasie ze zdjęć zrobionych na imprezach rodzinnych, lub przez kolegę na tapczanie w dużym pokoju, wymieniajš na bardzo dobrej jakoci i często profesjonalne setki fotografii w rozmaitych stylizacjach. To tu odkrywajš swojš kobiecoć, wraz z kolejnym bardziej odważnym zdjęciem. Liczšc na karierę, albo dla uchwycenia tej chwili młodoć, gdzie ciało kobiece wkracza w dorosłoć. Czeć kontaktów okazuje się jednak, czym więcej niż spotkaniem na sesji, a cudowna bajka o karierze, sławie i miłoci przemienia się koszmarny sen, z którego często trudno się wybudzić.
Tekst został napisany jako druga częciš tryptyku powięconemu niszowym zagadnieniom wiary, i tak oprócz po spektaklu: Benefis, czyli rzecz dla aktora restauratora w wykonaniu Lesława Witosza, powstała Dziewczyna z wiolonczelš w wykonaniu Pauliny Koniarskiej. W przygotowaniu trzecia częć: Cuda w wykonaniu Edyty Marciniak. (tekst i rez. Maciej Dziaczko)
Teatr Gliwicka 9a został założony w roku 2012 przez Maciej Dziaczko byłego członka nieistniejšcego już od dawna Teatru Cogitatur z Katowic . Do chwili obecnej nad swoimi spektaklami grupa pracuje w byłej Sali Teatru Cogitatur przy ulicy Gliwickiej 9a - stšd też nazwa zespołu. Dziewczyna z wiolonczela jest trzeciš produkcjš teatru.
Godz. 20:15
CHANSON PARIS
RECITAL
Najpiękniejsze piosenki Edith Piaf, Ewy Demarczyk i nie tylko
piewa
Marta Baszyńska
Godz. 21:15
OGŁOSZENIE WERDYKTU JURY i WRĘCZENIE NAGRODY Grand Prix
Nagroda Prezesa
Fundacji Studentów i Absolwentów Uniwersytetu Jagiellońskiego BRATNIAK
OFICJALNE ZAKOŃCZENIE FESTIWALU EPIZOD nr 8
EPILOG
MUZYCZNA GWIAZDA FESTIWALU
SWEET LEMON
KONCERT!
AFTER PARTY DLA UCZESTNIKÓW FESTIWALU Z UDZIAŁEM DJ-A
(impreza zamknięta)
EPIZODOWI nr 8 towarzyszy wystawa zdjęć z poprzednich edycji Festiwalu
NA WSZYSTKIE SPEKTAKLE i WYDARZENIA FESTIWALOWE WSTĘP WOLNY
SERDECZNIE ZAPRASZAMY!
PRZYBYWAJCIE!
DYREKTOR ARTYSTYCZNY FESTIWALU EPIZOD nr 8
Bartłomiej Piotrowski
www.festiwalepizod.pl
|