spektakl Krakowskiego Teatru Tańca
choreografia, wiatło, kostiumy: Eryk Makohon
muzyka: Amy Winehouse, Marcin Żminkowski, Kapela ze Wsi Warszawa, Oona Garthwite, Astor Piazzola, Piotr Czajkowski, Jon Hassell
makijaż: Anna Pytka
występujš: Anna Chmiel-Kowalska, Monika Godek, Agata Syrek, Katarzyna Węglowska-Król, Katarzyna Żminkowska, Paweł Łyskawa, Monika wieca oraz tancerki Pracowni METAfizyczna
Takarazuka miasto w Japonii, w którym od 1914 roku działa teatr o tej samej nazwie, obecnie najpopularniejsza, japońska rewia żeńska. Oryginalny współczesny japoński teatr rozrywki czerpie inspiracje zarówno z teatru japońskiego, jak i zachodniego. Takarazuka łšczy w sobie elementy operetki, musicalu, rewii oraz teatru klasycznego.
W teatrze Takarazuka wszystkie role, męskie i żeńskie, odgrywajš kobiety. Do wykonywania tego zawodu młode dziewczyny przygotowywane sš w specjalnej szkole muzycznej, w której po pierwszym roku przydzielane sš do odpowiedniej klasy, kształcšcej je albo do odgrywania ról męskich albo żeńskich. Od tej pory dziewczęta przyswajajš sobie cechy/formy charakterystyczne dla okrelonych płci sposób mówienia, poruszania się, gesty i zachowania przypisywane mężczyznom lub kobietom. Aktorki odgrywajšce role męskie spotykajš się z uwielbieniem ze strony kobiet, które uważajš je za ucielenienie ideału męskoci.
Ciekawym zagadnieniem jest jednak zjawisko odwrotne odgrywanie ról kobiecych przez kobiety. Teatr Takarazuka wydaje się doskonale potwierdzać tezę Silone de Beauvoir: nie rodzimy się kobietami stajemy się nimi. Płeć przejawia się zatem w całym zespole gestów, zachowań, a więc w tym, co robimy, a nie w tym jacy jestemy. Tak jak aktorki Takarazuka od najmłodszych lat uczymy się, jak ogrywać swojš płeć. Aktorki przywołanego wyżej teatru stylizujš swoje ciała i zachowanie tak, by stać się kobiecymi. Sš przecież kobietami, które majš odgrywać kobiety. Judith Butler podważa zatem przekonanie, że takie umiejętnoci posiadajš kobiety od narodzin. Przeciwnie, ukazuje teatralnoć płci, twierdzšc, że odgrywania własnej płci również trzeba się nauczyć, tak jak uczš się tego aktorki Takarazuka.
W spektaklu wykorzystane zostały fragmenty artykułu Aliny Łysak, Teatr Takarazuka jako przykład performatywnoci płci.
bilety: 25 zł
Informacje i zamówienia:
Biuro Organizacji Widowni
tel. 12 644 24 81, 517 248 619
e-mail: rezerwacja@nck.krakow.pl
|