Pomimo iż mogłoby się wydawać, że zima, a szczególnie luty, to okres pewnej stagnacji w życiu kulturalnym, a szczególnie wród wydarzeń realizowanych przez Akademię Muzycznš, gdzie trwa sesja egzaminacyjna, następnie przerwa semestralna, to jednak okazuje się, iż w przypadku Akademii Muzycznej w Krakowie wcale tak nie jest. Obfitoć wydarzeń artystycznych w tym miesišcu będzie nie mniejsza niż chociażby jesieniš czy wiosnš.
Już w dniach 12-14 lutego gocić będziemy w naszej Uczelni młodych kompozytorów norweskich, których twórczoć obejmuje utwory akustyczne, elektroniczne, sztuki wizualne oraz eseje. Utwory kameralne prezentowane podczas projektu naukowo-artystycznego zostanš wykonane przez znakomity zespół The Roentgen Connection, który występował na wielu festiwalach muzyki współczesnej, bardzo często prawykonujšc utwory specjalnie dla niego przygotowane. Tak będzie i tym razem wszystkie wykonania będš polskimi premierami i drugimi wykonaniami wiatowymi. Częć naukowš projektu stanowić będzie sympozjum z udziałem kompozytorów norweskich, a także rodowiska naukowego Krakowskiej Akademii Muzycznej kompozytorów i teoretyków.
Przez cały tydzień, poczšwszy od 24 lutego, już po raz siódmy, gocić będziemy prof. Willa Sandersa z Hochschule für Musik Karlsruhe, który poprowadzi kursy mistrzowskie dla młodych waltornistów.
Ciekawy i niecodzienny będzie na pewno koncert Orkiestry Dętej Akademii Muzycznej, najmłodszej stażem profesjonalnej orkiestry dętej w Krakowie. W wykonaniu naszych studentów, pod dyrekcjš Leszka Mieczkowskiego usłyszymy między innymi transkrypcje utworów symfonicznych w wykonaniu orkiestry dętej, a także kompozycje prezentujšce poszczególne instrumenty dęte, np. tubę, czy osiem puzonów w roli solistycznej z towarzyszeniem całego zespołu. Ten koncert, który miało można okrelić z mocnym zadęciem, odbędzie się 25 lutego o godzinie 17:00 w Sali Koncertowej Akademii Muzycznej w Krakowie. Jak piewała przed laty Halina Kunicka jest w orkiestrach dętych jaka siła
Ten sam dzień, czyli 25 lutego, jak i następny 26 lutego o godzinie 12:00 w Auli Florianka przy ul. Basztowej 8 będš uroczystym czasem dla społecznoci naszej Uczelni. Odbędš się bowiem wówczas promocje naukowe pracowników Akademii Muzycznej, którzy w okresie minionego roku uzyskali tytuły doktorów i doktorów habilitowanych w naszej Uczelni.
Doniosłym wydarzeniem naukowym i artystycznym kreowanym w ramach więta Akademii Muzycznej w Krakowie, które przypada w przedostatni dzień tego miesišca, 27 lutego, będzie uroczyste nadanie tytułu doktora honoris causa naszej Uczelni wybitnemu amerykańskiemu muzykologowi, kompozytorowi, dyrygentowi, a przede wszystkim propagatorowi twórczoci Johanna Sebastiana Bacha i studiów nad jej historycznymi interpretacjami Joshua Rifkinowi. Zwieńczeniem tej uroczystoci będzie wykonanie dzień póniej, tj. 28 lutego o godzinie 19:00 w Auli Florianka Kantaty Tilge, höchster, meine Sünden Johanna Sebastiana Bacha, przez Orkiestrę Barokowš Akademii Muzycznej w Krakowie oraz solistów-studentów: Joannę Radziszewskš sopran, Magdę Niedbałę alt oraz Monikę Boroni skrzypce, pod dyrekcjš Joshua Rifkina.
Szczegółowy program wszystkich wydarzeń dostępny jest na naszej stronie internetowej www.amuz.krakow.pl oraz na www.facebook.com/amuz.krakow
Bardzo serdecznie zapraszamy do udziału we wszystkich wydarzeniach artystycznych, przygotowanych w tym miesišcu przez Akademię Muzycznš w Krakowie.
Agnieszka Radwan-Stefańska
Biuro Promocji Artystycznej
Akademii Muzycznej w Krakowie
|