Wystawa zorganizowana w stulecie urodzin pisarza, powięcona jego życiu i twórczoci, będzie towarzyszyła krakowskim Targom Ksišżki. 27 padziernika, w dniu urodzin pisarza, w klubie Konfederacka 4 w Krakowie odbędzie się przyjęcie urodzinowe z tortem i pokaz filmów dokumentalnych o Bobkowskim.
27 padziernika 2013 roku skończyłby sto lat, przeżył zaledwie 48, ale dla czytelników pozostanie zawsze młodym mężczyznš przemierzajšcym Francję na rowerze albo budujšcym modele samolotów w dalekiej Gwatemali. Wieczny tułacz, niepoprawny awanturnik, chuligan wolnoci: Andrzej Bobkowski (1913-1961).
Bobkowski niemal całe dorosłe życie przeżył poza Polskš najpierw we Francji, potem w Gwatemali. Był przede wszystkim autorem "Szkiców piórkiem", które opublikował Instytut Literacki w Paryżu w 1957 roku.
To jedna z najważniejszych ksišżek opublikowanych przez Instytut. I to nie tylko ze względu na jej wartoci literackie, ale także z powodu zawartych w niej bardzo interesujšcych refleksji dotyczšcych oceny sytuacji politycznej po przegranej wojnie podkrelał Jerzy Giedroyc, redaktor paryskiej "Kultury".
Bobkowski zostawił też sztukę teatralnš "Czarny piasek" (1959) oraz sporo opowiadań, szkiców i notatek rozsianych po różnych czasopismach, a potem zebranych w ksišżkach. Jego utwory prozš ukazywały się nie tylko w "Kulturze" i londyńskich "Wiadomociach", ale również w prasie krajowej. W latach 40. publikował m.in. w "Tygodniku Powszechnym", "Dzi i Jutro", "Twórczoci" i "Nowinach Literackich".
W 1970 roku nakładem Instytutu Literackiego w Paryżu wyszedł tom szkiców i opowiadań "Coco de Oro", gdzie trafiły teksty zamieszczane w "Kulturze". W 1994 roku opublikowano "Opowiadania i szkice", gdzie trafiły głównie eseje z "Wiadomoci" i "Tygodnika Powszechnego". Bobkowski jest też autorem setek wspaniałych listów, które stopniowo sš publikowane, m.in. do Jerzego Giedroycia, Jarosława Iwaszkiewicza czy Tymona Terleckiego.
Wszystkie sztandary zostały do tego stopnia splamione krwiš i gównem, iż byłby już czas nie mieć żadnego. Czyż nie typowe zdanie chuligana? Otóż ja, jako chuligan wolnoci, nie chcę się poddać kontroli.
Andrzej Bobkowski, Z listu do stryja
KRAKÓW Imprezy towarzyszšce obchodom 100. urodzin Andrzeja Bobkowskiego
25 padziernika, godz. 10
Bobkowski. Chuligan wolnoci. Nowe ksišżki, nowe odkrycia spotkanie na Targach Ksišżki
Kraków, ul. Centralna 41a
25 padziernika 2013, godz. 18.00
przejazd Masy Krytycznej w Krakowie i Łodzi pod hasłem Bobkowskiemu na urodziny
26 padziernika, godz. 11
Spacer z przewodnikiem po Krakowie Bobkowskiego
ul. Konfederacka 4
27 padziernika, godz. 11
Pokaz filmu dokumentalnego o pisarzu
ul. Konfederacka 4
27 padziernika 2013, godz. 16.00
Konfederacka 4, Kraków, ul Konfederacka 4
Będš krewni, przyjaciele i fani pisarza. Nie zabraknie urodzinowego tortu!
28 padziernika - 14 listopada
Ćwiczenia z Bobkowskiego. Warsztaty literacko-teatralne dla uczniów i studentów
14 listopada
Wieczór z chuliganem - czytanie "szkiców piórkiem" i nieznanych dzienników Andrzeja Bobkowskiego
ul. Konfederacka 4
Ponadto z okazji stulecia urodzin Bobkowskiego:
24 i 25 padziernika 2013, godz. 20.30
26 i 29 padziernika 2013, godz. 19.00
Wyczuwam, więc jestem premiera monodramu na motywach Szkiców piórkiem i Z dziennika podróży Andrzeja Bobkowskiego
Scena ródmiejskiego Orodka Kultury, Mikołajska 2, Kraków
28 i 29 padziernika 2013, poczštek godz. 10.00
Konferencja naukowa UJ i UW: Andrzej Bobkowski wielokrotnie. W 100. rocznicę urodzin pisarza
Sala im. Bobrzyńskiego, Collegium Maius, UJ
Organizator: Centrum Dialogu im. Marka Edelmana
Współorganizatorzy: Muzeum Historii Polski, Instytut Tolerancji w Łodzi
Partnerzy: Targi Ksišżki w Krakowie, Biblioteka Jagiellońska, Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna w Łodzi, Państwowa Wyższa Szkoła Teatralna w Krakowie, Teatr Nowy im. Kazimierza Dejmka w Łodzi, Fundacja Fenomen, Kraków Miastem Rowerów, Instytut Literacki w Paryżu, Konfederacka 4
Dofinansowano ze rodków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu Narodowego Centrum Kultury - Kultura - Interwencje.
Projekt współfinansowany ze rodków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego
|