To miała być zupełnie inne wystawa. Jednak napotkane już na samym poczštku trudnoci zwróciły jš na inny tor. Pierwotny plan zakładał pokaz bogatej dokumentacji fotograficznej z wydarzeń Galerii. Dwuletnia współpraca z Jakubem Pierzchałš wskazała nam wspólny dla fotografów i instytucji kultury problem. Niejasnoć podstaw prawnych wišżšca się z obecnociš twarzy anonimowych uczestników na zdjęciach, krępuje nie tylko swobodę twórczš fotografów ale także utrudnia publiczny dostęp do relacji z wydarzeń.
Tytuł wystawy to Zespół cech fizycznych, fragment z prawniczej definicji wizerunku. Zależy nam na pobudzeniu dyskusji o coraz częciej egzekwowanych, ale również wielokrotnie nadużywanych prawach anonimowych bohaterów zdjęć. Coraz częciej paragrafy zaczynajš krępować wolnoć twórczš artystów i narażać na poważne sankcje, niejednokrotnie niewspółmiernie do rzeczywistej szkodliwoci czynu, a także ograniczajš możliwoci placówek kulturalnych.
Interesujšca jest powstała w wyniku rozwoju poruszanego tematu technika jakš autor zastosował przy tworzeniu prac prezentujšcych minione wydarzenia Galerii. Podjęcie tego tematu i pokazanie go w ciekawy, przystępny sposób to ogromne wyzwanie dla artysty.
Wystawa porusza zagadnienie niejednoznacznoci, płynnoci w interpretacji prawa. Wszechobecny monitoring, aparaty w telefonach komórkowych powodujš, że nasz wizerunek w pewien sposób staje się publiczny. Dlaczego w takim razie artysta nie może wykorzystywać obrazu, który przedstawia innego człowieka bez jego wczeniejszej zgody? W ten sposób traci możliwoć swobodnego tworzenia. Spróbujmy rozstrzygnšć gdzie leży granica.
Jako działacze kultury poczuwamy się w obowišzku podjęcia tego unikanego tematu, zwłaszcza, że od dziecka wpajana jest nam wartoć kultury, jej propagowanie i rozpowszechnianie. Postawmy sobie wspólne pytanie: Jak, kiedy legalnoć dokumentacji fotograficznej stoi na granicy prawa?
Katarzyna Piekło
----------------------------------------------
Jakub Pierzchała artysta, fotograf, grafik, wykładowca na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, autor licznych wystaw fotograficznych indywidualnych i zbiorowych. Od 2011 roku zajmuje się dokumentacjš fotograficznš większoci wydarzeń kulturalnych w Galerii Onamato.
----------------------------------------------
Oprócz wystaw odbywać się będš zorganizowane w przestrzeni Galerii otwarte dyskusje z udziałem zaproszonych fotografów i prawników. Harmonogram wydarzeń przedstawiony zostanie podczas otwarcia wystawy. Dostępny będzie także na www.onamato.pl oraz w Galerii Onamato.
|