Słów kilka ze wstępu do katalogu:
Wystawa prac Izabeli Chmielińskiej-Zbrożek w piwnicach Collegium Maius przypomina twórczoć artystki, która wybrała trudne pole do uprawiania swej kreacji portret.
Od zawsze dla artystów najciekawszym tematem był człowiek, w różnych ujęciach, w rozmaitych kontekstach i mimo, że wczasach nowożytnych, zwłaszcza w sztuce holenderskiej, portret stał na końcu hierarchii podejmowanych tematów, to jednak niezmiennie cieszył się on popularnociš. Znajdował amatorów, którzy zamawiali portrety u malarzy, czasami uwiecznieni przez najlepszych artystów, jakby mimochodem, na tzw. wiecznoć, często też stawali się oni dobrymi mecenasami sztuki i artystów. Tak działo się i póniej. W bogatej sztuce portretowej wizerunki spełniajš tę samš rolę jest to dialog pomiędzy oglšdajšcym a portretowanym, jak ten dialog będzie przebiegał zależy nie tylko od sztuki malarskiej ale również wrażliwoci oglšdajšcego.
Niezwykle ważnš cechš portretu jest podobieństwo. Ten kto zamawia portret wymaga podobieństwa fizycznego i psychologicznego, a co za tym idzie szukania przez malarza ekspresji w przedstawieniu modela. Wielcy mistrzowie, komentujšc problem podobieństwa, wiedzieli jak, używajšc swojego talentu i warsztatu, oddać nie tyle rysy portretowanej osoby, co jej istotę.
Włanie poszukiwanie owej istoty portretowanej osoby jest głównym motorem powstania portretów Pani Izabeli. Zaciekawiona postaciš, zafascynowana jej osobowociš stara się w sposób niedostrzeżony uchwycić jej cechy. W tym postępowaniu jest co z chusty w. Weroniki, rzuconej popiesznie Chrystusowi do otarcia potu, na której odbiła się jego twarz. Stšd nazwa vera eikon prawdziwy wizerunek. Portrety Pani Izabeli sš dla mnie takimi odbiciami, momentem, migawkš, w której dana postać znajduje swój lad bšd na papierze, bšd na płótnie.
W naszych czasach niewielu jest artystów zajmujšcych się głównie, bšd wyłšcznie portretem. Nieograniczona możliwoć sposobów wyrażania, percepcji, technicznych sztuczek, powoduje, że gatunek ten rzadko występuje w czystej formie, najczęciej jest to mieszanina różnych poszukiwań. Jednoczenie należy dodać, że niezmiennie jest to jedna z trudniejszych form wyrazu. Pani Izabela na przestrzeni swej długiej już twórczoci, pozostaje mu wierna. Mało tego, w swych portretach wyranie deklaruje sympatie do ludzi, stara się odkryć w nich jak najwięcej pozytywnych cech i dšży do tego, aby one włanie były najbardziej owietlone. Pani Iza jest po jasnej stronie życia. Te zastępy cudnych dziewczyn, barwnych Flor i muzykujšcych aniołów tworzš jej codziennš muzykę, której harmonia raduje oglšdajšcych Jej obrazy.
Wystawa czynna codziennie od 9 do zmroku, wstęp wolny
|