Koncert charytatywny na rzecz osób chorych na stwardnienie boczne zanikowe
To nie jest zwykły koncert, to spotkanie ludzi wielkich serc!
- Być może mylisz: Jest tylu cierpišcych, nie sposób pomóc im wszystkim. Niewiele mogę zrobić. A poza tym, to państwo powinno wspierać potrzebujšcych. W ten sposób racjonalizujesz swojš biernoć i zagłuszasz sumienie mówi Paweł Bała, prezes Stowarzyszenia Dignitas Dolentium, zajmujšcego się niesieniem pomocy osobom nieuleczalnie chorym na SLA - stwardnienie zanikowe boczne. Wszyscy, którzy chcš wesprzeć Stowarzyszenie, będš mieli okazję zrobić to 6 padziernika, przychodzšc do krakowskiego kocioła w. Floriana na charytatywny koncert smyczkowego kwartetu Amber Quartet.
- Może to, że czytasz ten tekst, jest znakiem od Boga, który mówi: Miłuj bliniego swego. Ale nie w jakiej odległej przyszłoci, tylko tu i teraz. Nie zmarnuj tej możliwoci! Masz okazję zrobić co dobrego i przy okazji nakarmić zmysły pięknš muzykš. Warto! dodaje prezes Bała.
Podczas koncertu będzie możliwoć przekazania dowolnych datków na rzecz Stowarzyszenia Dignitas Dolentium, Organizacji Pożytku Publicznego, która od 2007 roku działa aktywnie wspierajšc osoby chore na nieuleczalnš chorobę SLA. Pienišdze zebrane podczas koncertu zostanš przekazane najbardziej potrzebujšcym podopiecznym. Obecnie Dignitas Dolentium zbiera fundusze na łóżka przeciwodleżynowe oraz aparaty wspomagajšce oddychanie.
- Bóg obdarował nas talentem muzycznym, dlatego jestemy zobowišzane dzielić się nim z innymi. Gdy dostałymy propozycję wzięcia udziału w tej akcji charytatywnej, nie musiałymy się długo zastanawiać. Gdy kto potrzebuje pomocy należy pomagać mówi Katarzyna Cichoń, która w Amber Quartet gra na wiolonczeli. Oprócz niej zespół tworzš: Elżbieta Pogoda (skrzypce I), Barbara Mglej (skrzypce II), Magdalena Chmielowiec (altówka). Wszystkie członkinie kwartetu sš studentkami Akademii Muzycznej w Krakowie. Jako Amber Quartet występujš od 2009 roku.
Kwartet z powodzeniem wykonuje dzieła epoki zarówno klasycyzmu, romantyzmu, jak i muzykę XX wieku. Zespół koncertował w najznamienitszych salach Małopolski, występował także na międzynarodowych festiwalach (Niemcy, Włochy), gdzie był nagradzany.
SLA (łac. sclerosis lateralis amyotrophica), czyli stwardnienie boczne zanikowe, to postępujšca choroba neurologiczna, w której zniszczeniu ulegajš komórki nerwowe odpowiedzialne za pracę mięni. Chorzy na SLA stopniowo tracš sprawnoć ruchowš. Pierwsze objawy to zazwyczaj potykanie się, upuszczanie przedmiotów, niewyrana mowa. Na póniejszych etapach dochodzi do całkowitego paraliżu i ostatecznie mierci poprzez zatrzymanie pracy mięni oddechowych. Jednoczenie, u większoci chorych, zmysły działajš prawidłowo, a umysł pozostaje sprawny,.
Stowarzyszenie Dignitas Dolentium (łac. Godnoć Cierpišcych) powstało w Nowym Targu w 2007 roku. - Nie istnieje skuteczny lek na SLA, dlatego jedyne, co możemy zrobić, to nieć chorym doranš pomoc mówi Paweł Bała, prezes Stowarzyszenia. - Udzielamy wsparcia finansowego, szczególnie chorym w stanie terminalnym. Stworzylimy i rozwijajmy serwis internetowy powięcony chorobie wyjaniamy, czym jest SLA, edukujemy, stwarzamy przestrzeń, w której chorzy mogš nawišzać ze sobš kontakt, dać sobie nawzajem wsparcie. Prowadzimy telefon zaufania, udzielamy porad drogš mailowš, wydajemy poradniki powięcone chorobie, ukazuje się nasz Kwartalnik dla chorych na SLA/ MND dodaje Bała.
Dignitas Dolentium działa dzięki pracy wolontariuszy. Stowarzyszenie utrzymuje się tylko z darowizn przekazywanych w ramach 1% podatku, dobrowolnych wpłat firm i osób prywatnych, składek członkowskich oraz zbiórek prowadzonych podczas imprez charytatywnych, takich, jak koncert zaplanowany na 6 padziernika. Jolanta Stopa, członek zarzšdu Stowarzyszenia zachęca do przyjcia na imprezę: - To nie jest zwykły koncert, to spotkanie ludzi wielkich serc. To godzina czasu, która pozwoli wydłużyć horyzont nadziei naszym chorym.
|