POLSKA ZAPRASZA KRAKÓW ZAPRASZA TV ZAPRASZA ART ZAPRASZA
Dodaj wydarzenie Dodaj relację Rejestracja Logowanie  

 KALENDARZ
INSTYTUCJE KULTURY ▼ KATEGORIE WYDARZEŃ ▼ WYDARZENIA RELACJE NASZ PATRONAT DNI BEZPŁATNE W MUZEACH


   
   
ARCHIWUM     zobacz wydarzenia archiwalne
ARCHIWUM     zobacz wszystkie wydarzenia archiwalne

 
01-09-2013      -   31-10-2013
Ośrodek Kultury im. Cypriana Kamila Norwida
POLSKI ROK OBRZĘDOWY
Ośrodek Kultury im. Cypriana Kamila Norwida

os. GĂłrali 5
31-959 KrakĂłw
tel. 12 644 27 65
fax. 12 644 27 65 wew.13

http://www.okn.edu.pl
sekretariat@okn.edu.pl
Oœrodek Kultury im. C. K. Norwida, os. Górali 5, Kraków.
    DLA DZIECI   
 
Wydarzenia inne
Zapraszamy na warsztaty kultury ludowej dla zorganizowanych grup przedszkolnych (5, 6 lat) oraz wczesnoszkolnych (klasy I- III) w ramach cyklu: Polski Rok Obrzędowy.

Cykl 6 spotkań edukacyjnych prezentuje i tłumaczy w żywy i przystępny sposób kulturę narodowš i ludowš, w tym obrzędy i zwyczaje, muzykę, taniec, rekwizyty, stroje i język. Występujš w nich autentyczne grupy obrzędowe i zespoły prezentujšce zgodne z tradycjš zwyczaje oraz ludowš muzykę, zwišzanš z kolejnymi wydarzeniami i œwiętami polskiego roku obrzędowego. W każdej z imprez cyklu najważniejsze jest „tłumaczenie” z pozoru trudnej i nieczytelnej, zwłaszcza dla najmłodszych odbiorców, kultury ludowej, „rozszyfrowywanie” i odkrywanie zawartych w niej wartoœci. Efektem tych działań jest budowanie spójnoœci społeczeństwa, które odnajduje swoje zapomniane korzenie i budowanie tożsamoœci regionalnej.

W całorocznym cyklu prezentowane sš kolejno: Dożynki, Ludowe, zwyczaje andrzejkowe, Kolędnicy i kolęda, Marzanna i gaik, Obrzędy Wielkiej Nocy, Lajkonik i Bractwo Kurkowe – żywe legendy Krakowa.

Każde ze spotkań zawiera w sobie różnorodne elementy, wywołujšce autentyczne zainteresowanie i zaangażowanie młodych odbiorców. Częœć imprez ma charakter warsztatowy - dzieci tworzš elementy plastyki obrzędowej – palmy, tradycyjne słomiane Marzanny, ludowe ozdoby choinkowe. Do każdego spotkania przygotowywana jest oddajšca charakter wydarzenia scenografa, by dzieci łatwiej odnajdowały się w tym często zapomnianym œwiecie.

Nauczyciele doskonale wiedzš, jak ważne jest szerzenie wœród dzieci wiedzy o naszych wspólnych korzeniach. Oœrodek Kultury im. C. K. Norwida pomaga w tym zadaniu i zaprasza do udziału w projekcie.

Szczegółowe informacje można uzyskać u organizujšcej i prowadzšcej cykl Ewy Borgosz pod nr tel.502-583-644, 12 644-27-65 , 12-642-25-94 w. 17 i 18 , fax. 12-642-25-94.

Spotkania odbywajš się raz w miesišcu, kolejno prezentujemy:

X – DOŻYNKI – historia „Od ziarenka do chleba”. Program z udziałem grupy dożynkowej Andrzeja Krzęciasza z Trojanowic. Podczas imprezy prezentujemy jednš z nielicznych już tradycyjnych grup dożynkowych, œpiewajšcych autentyczne pieœni opowiadajšce o życiu na dawnej wsi, pracy rolników (kiedyœ nazywanych chłopami) i uczšce szacunku dla chleba. Grupa wręcza przepiękny, strojny wieniec i bochny wiejskiego chleba, którymi częstujemy wszystkich uczestników spotkania. Opowiadamy historię „od ziarenka do chleba”, uœwiadamiajšc dzieciom jego wielkš wartoœć.

XI – LUDOWE ZWYCZAJE ANDRZEJKOWE – opowiadamy o dziwnych, zapomnianych zwyczajach andrzejkowych. Wspólnie bawimy się w nieznane już, zapomniane wróżby i tradycyjne zabawy, z których tylko częœć przetrwała do dziœ. Tańczymy przy kapeli ludowej.

I – KOLĘDNICY I KOLĘDA – występujš „Kolędnicy z gwiazdš” z Trojanowic i najlepsza w Małopolsce grupa kolędnicza „HERODY” z Zielonek, wielokrotni zdobywcy „Złotych spinek” podczas Festiwalu w Bukowinie Tatrzańskiej. Opowiadamy o cudownych obrzędach, tradycjach i zwyczajach okresu Bożego Narodzenia w tym o „chodzeniu po kolędzie”, kolędowaniu i kolędnikach. Dzieci biorš udział w „okolędowaniu”, składamy tradycyjne życzenia noworoczne, sypišc owsem „na obfitoœć”.

III – MARZANNA – POŻEGNANIE ZIMY – opowieœć o różnych ludowych zwyczajach żegnania zimy i „sprowadzania” wiosny. Każda uczestniczšca w spotkaniu grupa, tworzy z przygotowanych przez nas materiałów swojš tradycyjnš słomianš Marzannę i zielony gaik-maik, które zabiera ze sobš, by pożegnać zimę i powitać wiosnę w swoim przedszkolu lub szkole. Z programem pt. Gaik występuje zespół „Małe Słowianki”.

III/IV – OBRZĘDY WIELKIEJ NOCY – Palmy, Pucheroki, pisanki. Podczas spotkania zobaczymy „Pucheroki z Zielonek” a Janusz Oleszkiewicz z Muzeum Etnograficznego zaprezentuje prywatnš, różnorodnš kolekcję pisanek. Opowiemy o cudownych, wymieszanych ze sobš koœcielnych, domowych i ludowych obrzędach i zwyczajach Œwišt Wielkiej Nocy. Każda bioršca w spotkaniu grupa wykona z dostarczonych przez nas materiałów oraz z przyniesionych, własnych kwiatów z bibuły, tradycyjnš , wielkš palmę na niedzielę palmowš, którš zabierze ze sobš do szkoły lub przedszkola. Ludowš muzykę zagra Wojciech Karwat.

V - LAJKONIK I BRACTWO KURKOWE – ŻYWE LEGENDY KRAKOWA. Tym razem zaprezentujemy wspaniałš obrzędowoœć, tradycje i historię starego Krakowa, opowiemy o żywych legendach (hejnał, Lajkonik, Bractwo Kurkowe). Z programem krakowskim z Lajkonikiem wystšpi zespół Małe Słowianki. Przedstawiciel Bractwa Kurkowego zaprezentuje historię, strój i broń Towarzystwa Strzeleckiego. Zakończymy wspólnymi tańcami z Lajkonikiem, który na szczęœcie uderzy buławš każdego uczestnika imprezy.

Serdecznie zapraszamy do udziału w całym cyklu lub wybranych spotkaniach.
Cena biletu na 1 imprezę – 10,00 zł. od dziecka. Opiekunowie – wstęp wolny.
Imprezy przeznaczone sš dla grup starszaków przedszkolnych (dzieci 5 i 6-letnich) i klas I-III szkoły podstawowej.

Szczegółowa Informacja i zapisy:
Ewa Borgosz
Oœrodek Kultury im. C. K. Norwida
Os. Górali 5, Kraków
502-583-644; 12 644 27 65 w. 18
sekretariat@okn.edu.pl
www.okn.edu.pl



 
Miejsce:
Oœrodek Kultury im. C. K. Norwida, os. Górali 5, Kraków.
 
Godz.

 
 
   

 
 
 

BIBLIOTEKI  |  CENTRA KULTURY  |  GALERIE  |  KABARETY  |  KINA  |  KLUBY  |  MUZEA  |  MUZYCZNE  |  SPORT  |  STOWARZYSZENIA  |  TANECZNE  |  TEATRY  |  INNE


Dodaj wydarzenie    |    Dodaj relację    |    Rejestracja  |  Logowanie


 Copyright © 2002-2024


Polskie NiezaleĹźne Media
 

 O patronacie medialnym    |    Kontakt z Redakcją

 Serwis Dziś w Krakowie jest w całości finansowany przez Fundację Promocji Kultury