"LES DEMOISELLES DE CRACOVIE" WYSTAWA MAŁGORZATY RUDOWICZ de rudee w Instytucie Francuskim w Krakowie przy ul. Stolarskiej 15.
Wernisaż 21 maja godz.18.00
Wystawa potrwa d0 14 czerwca 2013.
Najnowszy projekt Małgorzaty Rudowicz de rudee to wielkoformatowe kartony postaci kobiecych inspirowanych tzw. joie de vivre.
W 2011 roku artystka fetowała dwudziestolecie pracy artystycznej wystawš "Uległe formy kobiecoci" w galerii Panorama dworu w Tomaszowicach.
"Les Demoiselles de Cracovie" wystawiane w Instytucie Francuskim w Krakowie wiadomie kontynuujš indywidualne podejcie artystki do kobiecej psychiki i emanowania kobiecociš jako broniš wobec przemijania.
Erotyzm, delikatnie zarysowany w gecie, spojrzeniu, dziewiczoć i dojrzałoć, kokieteria i wstrzemięliwoć, kobiecoć tożsama z naturš corocznie samoodtwarzajšca się, to rozpoznawalne znaki jej twórczoci.
Le bonheur de vivre obecny w "Les Demoiselles d Avignon" i dziełach Miatisse'a był inspiracjš dla jej najnowszych prac prezentowanych na wystawie "Les Demoiselles de Cracovie" . W oryginalny sposób łšczy secesyjnš linię , wieloodcieniowoć złota i jego transparentno-kryjšce zestawienia plam, skladajšc hołd życiu i kobiecoci.
Skoro panny sš z Krakowa, to nie mogš umknšć jego młodopolskiej atmosferze,wyczuwalnej w kartonach Mehoffera czy Wyspiańskiego.Wiosna, kartony de rudee.Joie de vivre!
Małgorzata Rudowicz "de rudée ", urodzona w Krakowie, zajmuje się poezjš i sztukš. Wiersze podpisuje imieniem i nazwiskiem, za rysunki i obrazy pseudonimem "de rudée". Debiutowała w "Życiu Literackim" w 1988 roku.
Od tego czasu realizuje kolejne projekty poetyckie i artystyczne oraz wystawy poczšwszy od 1990 roku, m.in.: w 1994 cykl "Madonny - "złote" grafiki, utrwalone bezporednio na płytach mosiężnych prezentowane w galerii Zwišzku Artystów Rzebiarzy w Krakowie, cykle rysunków erotycznych "Cyc jak nic" 1996, "Miłoć wielka jak dynia" 1998, serię "Kwiaty" 1998 dla Oriflame Products Poland. W 1999 założyła internetowš "Galerię de rudée" /obecnie (www.derudee.com) /
Z poczštkiem lat dziewięćdziesištych współpracowała z "Dziennikiem Polskim" w zakresie ilustracji prasowej, karykatury, projektowała winiety i liternictwo, opracowała graficznie "Weekend z Dziennikiem". Ilustruje tomiki poetyckie, projektuje okładki.
Artystycznym wyzwaniem lat 2009/10 stał się cykl litografii De nouveau art nouveau, realizowany w pracowni graficznej Zwišzku Artystów Plastyków w Krakowie, ręcznie drukowanych na prasie graficznej z 1887 roku.
|