POLSKA ZAPRASZA KRAKÓW ZAPRASZA TV ZAPRASZA ART ZAPRASZA
Dodaj wydarzenie Dodaj relację Rejestracja Logowanie  

 KALENDARZ
INSTYTUCJE KULTURY ▼ KATEGORIE WYDARZEŃ ▼ WYDARZENIA RELACJE NASZ PATRONAT DNI BEZPŁATNE W MUZEACH


   
   
ARCHIWUM     zobacz wydarzenia archiwalne
ARCHIWUM     zobacz wszystkie wydarzenia archiwalne

 
18-04-2013      -   18-04-2013
Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego
Pokaz filmu "Rok 1863" w Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego
Oprowadzanie po wystawie "Rzecz o roku 1863. Uniwersytet Jagielloński wobec powstania styczniowego", godz. 16:00.
Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego

ul. Jagiellońska 15
31-010 KrakĂłw
tel. 12 422 05 49

http://www.maius.uj.edu.pl
Aula Jagiellońska Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego
ul. Jagiellońska 15
17:00
WSTĘP WOLNY       
 
Film
Obchodzona w tym roku 150. rocznica powstania styczniowego to niepowtarzalna okazja do zaprezentowania szerokiej publicznoœci zrekonstruowanej i zdigitalizowanej, pierwszej adaptacji „Wiernej rzeki” Stefana Żeromskiego.
Pierwsze pokazy filmu wraz z muzykš na żywo autorstwa Michała Lorenca w wykonaniu zespołu DesOrient odbyły się w dn. 5 – 7 kwietnia br. w warszawskim kinie Iluzjon – Muzeum Sztuki.
Po niemal dwóch latach intensywnych prac w ramach projektu NITROFILM – Konserwacja i digitalizacja przedwojennych filmów fabularnych w Filmotece Narodowej w Warszawie, finansowanego przez UE, udało się skompletować całoœć materiałów zwišzanych z tym najstarszym zabytkiem polskiej kinematografii, będšcym ekranizacjš dzieła literackiego. Wiele wskazuje na to, że kopia została zrekonstruowana w jej pierwotnym kształcie – również jeœli chodzi o oryginalny, piękny wiraż. „ROK 1863” został jednoczeœnie wytypowany jako czwarty z kolei tytuł, który pojawi się na płycie DVD w serii KINO POLSKIE OKRESU "WIELKIEGO NIEMOWY”, wydawanej przez Filmotekę Narodowš.

O KOPII FILMU „ROK 1863”
Jest kilka powodów, dla których adaptację Puchalskiego należy uznać za bardzo ważny dla polskiego kina zabytek filmowy. Jednym z najistotniejszych jest fakt sfilmowania przez reżysera autentycznych powstańców styczniowych – siwobrodych, czcigodnych starców, którzy w jednej ze scen filmu uczestniczš w uroczystym nabożeństwie.
Z historycznego punktu widzenia jest to materiał bezcenny.
W zbiorach Filmoteki Narodowej przechowywane były dwie kopie filmu pt.: „ROK 1863”. W ramach projektu NITROFILM zostały one zeskanowane oraz przeanalizowane pod kštem merytorycznym. Dotychczas udostępniana, niekompletna kopia okazała się wersjš wyprodukowanš w 1932 roku. Druga z kopii zapisana została na taœmie Agfa przed rokiem 1924 i niewštpliwie jest pierwotnš wersjš filmu (jak również prawie kompletnš). Obie różniš się od siebie w stopniu na tyle znaczšcym, że należy uznać je za dwa warianty tego samego filmu. Procesom digitalizacji i restauracji został poddany materiał pierwotny, uzupełniony o brakujšce fragmenty filmu zarejestrowane na kopii z 1932 roku.

O FILMIE
Edward Puchalski, reżyser „ROKU 1863”, zaczšł karierę filmowš w czasie I wojny œwiatowej, odnoszšc wielkie sukcesy na terenie Cesarstwa Rosyjskiego. Po powrocie
do Polski stał się jednym z najbardziej znanych reżyserów i scenarzystów filmowych. Film powstał we wczesnym okresie funkcjonowania młodej kinematografii odradzajšcego się państwa polskiego. Tym bardziej należy docenić jego stronę realizacyjnš, niepozbawionš jednak istotnych mankamentów, dostrzeżonych już przez recenzentów w okresie pojawił się na ekranach.
W roli rannego księcia Odrowšża wystšpił popularny w pierwszej połowie lat 20. aktor Ryszard Sobiszewski. Ten znakomity tancerz i pedagog, urodzony w 1888 roku (uczył tańca jeszcze w latach 60.), musiał zrezygnować z kariery filmowej z powodu choroby oczu. W filmie wystšpili także znani i utalentowani aktorzy teatralni, których przygoda
z filmem zakończyła się udziałem w kilku produkcjach pierwszej połowy lat 20. Stšd właœnie niepowtarzalna okazja obejrzenia w „ROKU 1863” zapomnianych aktorek – Stanisławy Chrzanowskiej czy Heleny Marcello-Palińskiej. W rolę Salomei wcieliła się natomiast Maria Hryniewiczówna.
„ROK 1863”
reż.: Edward Puchalski; zdjęcia.: Albert Wywerka; Pierwowzór literacki: powieœć Stefana Żeromskiego „Wierna rzeka”; wyk.: Ryszard Sobiszewski (ksišżę Odrowšż), Stanisława Chrzanowska (księżna Odrowšżyna), Helena Marcello-Palińska (Rudecka), Antoni Bednarczyk (Rudecki), Henryk Rydzewski (oficer), Mieczysław Gielniewski, Maria Hryniewiczówna (Salomea Brynicka), Aleksander Zelwerowicz (margrabia Aleksander Wielopolski ), Kazimierz Lasocki (Szczepan Podkurek) i inni. Prod.: Phos, Polska 1922. Premiera: 7 lipca 1922

Treœć filmu:
Trwa powstanie styczniowe. W bitwie pod Małogoszczem ksišżę Józef Odrowšż odnosi poważne i rozległe rany. Cudem udaje mu się dotrzeć do dworu w Niezdołach. Panna Salomea Brynicka, krewna właœcicieli majštku, z narażeniem własnego życia udziela mu schronienia. W opiece nad rannym pomaga jej wierny sługa Szczepan, nieprzychylny, jak większoœć chłopstwa, powstańcom. Odrowšż ukrywany przed licznymi rewizjami, przenoszony w przygotowane wczeœniej kryjówki, wielokrotnie jest bliski œmierci. Oddanie i poœwięcenie Salomei, sprawiš jednak, że jego stan stopniowo się poprawia. Wkrótce młodzi zakochujš się w sobie. Do dworu wracajš państwo Rudeccy, właœciciele majštku. Pan Rudecki nie mogšc znieœć straty dwóch synów, którzy zginęli w powstaniu, patrzšc na ruinę swej ojcowizny, wkrótce umiera. Do dworu przybywa księżna Odrowšżowa. Mimo wdzięcznoœci, jakš żywi dla Salomei nie jest w stanie zaakceptować uczucia łšczšcego jej jedynaka ze zubożałš szlachciankš. Wywozi syna za granicę, pozostawiajšc samotnš i zbolałš Salomeę własnemu losowi. Niemym œwiadkiem wszystkich tych dramatycznych wydarzeń jest tytułowa „wierna rzeka”.

Projekt został zrealizowany przez Filmotekę Narodowš w koprodukcji z Orange Polska. Finansowego wsparcia udzieliło Narodowe Centrum Kultury.

Zwiastun filmu „Rok 1863”: https://www.youtube.com/watch?v=_DSphhNe4lA&list=UU7p_E4B0Fd7XKhIB1m2AOug&index=1
 
http://www.maius.uj.edu.pl/
Miejsce:
Aula Jagiellońska Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego
ul. Jagiellońska 15
 
Godz.
17:00

 
 
   
"Rok 1863"
 
 
 

BIBLIOTEKI  |  CENTRA KULTURY  |  GALERIE  |  KABARETY  |  KINA  |  KLUBY  |  MUZEA  |  MUZYCZNE  |  SPORT  |  STOWARZYSZENIA  |  TANECZNE  |  TEATRY  |  INNE


Dodaj wydarzenie    |    Dodaj relację    |    Rejestracja  |  Logowanie


 Copyright © 2002-2024


Polskie NiezaleĹźne Media
 

 O patronacie medialnym    |    Kontakt z Redakcją

 Serwis Dziś w Krakowie jest w całości finansowany przez Fundację Promocji Kultury