Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie zaprasza wszystkich zainteresowanych historiš miasta Krakowa oraz uczniów i nauczycieli w ramach lekcji historii, na bezpłatnš ekspozycję wystawy Zbrodnia i kara. Procesy niemieckich zbrodniarzy w Krakowie w latach 1946-1948.
Wystawa za pomocš zdjęć, materiałów filmowych oraz dokumentów opowiada o zapomnianej karcie historii dziejów Krakowa. Zwiedzajšcy może obejrzeć kroniki filmowe dokumentujšce procesy niemieckich zbrodniarzy umieszczone na specjalnych instalacjach, w tym m.in. wykorzystujšcych autentyczne drzwi z dawnego więzienia w. Michała.
To włanie w Krakowie m.in. w siedzibie Sšdu Okręgowego przy ulicy Senackiej odbywały się procesy największych zbrodniarzy niemieckich z czasów II wojny wiatowej, które wzbudzały zainteresowanie tak krajowej, jak i zagranicznej opinii publicznej. W Krakowie sšdzono Amona Gotha, Józefa Bühlera, członków załogi obozów Auschwitz i Płaszów.
Wyroki mierci, jakie często zapadały w tych procesach, wykonywano w więzieniu Montelupich. Wystawa ukazuje największe zbrodnie oskarżonych i ich póniejsze rozliczenie przed sšdem. Taka perspektywa wykorzystujšca techniki multimedialne, wielkoformatowe wydruki oraz elementy interaktywne w prostej i atrakcyjnej formie ukazuje niezwykle ważny etap w historii miasta i kraju.
Organizator wystawy: Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie
Bezpłatnš ekspozycję można zwiedzać w Muzeum Archeologicznym przy ulicy Senackiej 3 do końca maja 2013 r.
|