Ministerstwo Rozwoju Regionalnego wspólnie z Zespołem Państwowych Szkół Muzycznych im. M. Karłowicza w Krakowie organizuje dwa uroczyste koncerty w dniu 17 stycznia 2013 roku, w siedzibie szkoły. Zespół Żacy Krakowscy działajšcy przy ZSM zaprezentuje kolędy renesansowe. Wydarzenia artystyczne koncerty lub przedstawienia oraz animacje dla dzieci i młodzieży odbędš się w 7 instytucjach kultury w kraju, które otrzymały wsparcie unijne z Programu Infrastruktura i rodowisko.
Koncerty uczniów ZSM odbędš się w Sali Koncertowej zlokalizowanej w nowym budynku szkoły, którego budowa została dofinansowana z POIi. Zespół Żacy Krakowscy działajšcy przy ZSM w Krakowie gra i piewa muzykę polskiego redniowiecza i renesansu. Podczas obu czwartkowych koncertów zespół wykona kolędy renesansowe zaczerpnięte z zabytkowych kancjonałów, które przechowywane sš w klasztorze benedyktynek w Staništkach. Pomiędzy utworami muzycznymi będš recytowane fragmenty poezji ks. Jana Twardowskiego. Koncerty wzbogacone zostanš o wykłady Barbary Sikluckiej, opiekunki zespołu, powięcone historii Kolęd Staništeckich. Żacy Krakowscy wystšpiš w strojach z epoki.
Koncerty i animacje artystyczne dla dzieci i młodzieży zaplanowano na czwartek, 17 stycznia, w godzinach 16.00 oraz 18.00 w Sali Koncertowej ZSM mieszczšcej się na os. Centrum E 2 w Nowej Hucie.
Bliżej kultury w Małopolsce
Wród beneficjentów rodków unijnych w województwie małopolskim jest m.in. Zespół Państwowych Szkół Muzycznych im. M. Karłowicza w Krakowie, gdzie 17 stycznia odbędš się animacje artystyczne.
Szkoła pozyskała na swój rozwój ponad 20 mln zł z Programu Infrastruktura i rodowisko.
- W tym roku szkolnym udostępnilimy naszym uczniom nowy obiekt dydaktyczny, wybudowany ze rodków unijnych. W efekcie rozszerzamy ofertę edukacyjnš, m.in. w zakresie kształcenia w ramach muzyki jazzowej i elektronicznej, łšczenia różnych form artystycznych, jak muzyka instrumentalna i wokalistyka oraz elementy teatralne i baletowe. Rozwijamy dział kształcenia w ramach techniki nagraniowej i akustyki oraz nowoczesnych metod komponowania i wykorzystania technik multimedialnych w muzyce. Nowy amfiteatr otworzył szkołę jeszcze bardziej dla społecznoci lokalnej. Jestemy w stanie włšczyć się szerzej w nurt życia kulturalnego w regionie. Będziemy w tym roku gospodarzami wielu wydarzeń artystycznych - m.in. Nowohuckiej Wiosny Muzycznej - powiedział Witold Malinowski, dyrektor szkoły.
Instytucje kultury w województwie małopolskim otrzymały łšcznie ponad 201 mln złotych na inwestycje podnoszšce ich standard. Z Programu korzystajš w regionie także: Szkoła Muzyczna I i II stopnia w Krakowie, Zespół Szkół Plastycznych w Tarnowie, Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach, Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie, Akademia Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie, Zamek Królewski na Wawelu, Muzeum Narodowe w Krakowie, Jagiellońska Biblioteka Cyfrowa, Teatr Stanisława Ignacego Witkiewicza w Zakopanem, Państwowe Muzeum Auschwitz - Birkenau w Owięcimiu.
|