POLSKA ZAPRASZA KRAKÓW ZAPRASZA TV ZAPRASZA ART ZAPRASZA
Dodaj wydarzenie Dodaj relację Rejestracja Logowanie  

 KALENDARZ
INSTYTUCJE KULTURY ▼ KATEGORIE WYDARZEŃ ▼ WYDARZENIA KRONIKA RELACJE NASZ PATRONAT DNI BEZPŁATNE W MUZEACH


  ARCHIWUM  
Kategorie wydarzeń
 
Film
Kabaret
Literatura
Muzyka
Plastyka
Sport
Taniec
Teatr
Wystawy różne
Wydarzenia inne
 
Bezpłatne

Dla dzieci

Wspólne: dla dzieci i dorosłych

Dla seniorów

Festiwale

Biznesowe

Klubowe

Odbywające się online
 
 
14-10-2013     - 06-11-2013  
WYDARZENIE ARCHIWALNE, już zakończone
DOTKNĄĆ OBRAZU - MALCZEWSKI SZYMBORSKA ANTONISZCZAK
ZAPRASZA
Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego
ul. Jagiellońska 15
31-010 Kraków
tel. 12 422 05 49
http://www.maius.uj.edu.pl
miejsce:
Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego
ul. Jagiellońska 15
wernisaż 17:00
Wystawa czynna od poniedziałku do piątku w godz. 11:00 -15:00
BEZPŁATNE
» Wystawy różne
Zapraszamy na nową wystawę czasową organizowaną przez Muzeum UJ oraz Biuro ds. Osób Niepełnosprawnych UJ, której wernisaż odbędzie się w poniedziałek 14 października o godz. 17:00.

Ekspozycja zamyka drugą edycję przedsięwzięcia „Dotknij Kultury”, którego celem jest udostępnienie dzieł sztuk plastycznych dla osób niewidomych i słabowidzących.
Na jedynej tego rodzaju wystawie w Krakowie zostanie zaprezentowany cykl pięciu obrazów „Rusałki” Jacka Malczewskiego i ich dotykowych adaptacji przeznaczonych na użytek osób niewidomych. Ekspozycji towarzyszą adaptacje, składające się z kontekstowych opisów prezentowanych obrazów autorstwa Róży Książek-Czerwińskiej oraz ich dotykowych reprodukcji opracowanych przez Lecha Kolasińskiego. Rusałki, to z góry zamierzony jako całość cykl obrazów, w którym artysta zilustrował opowieść o młodzieńczej pogoni za szczęściem. Rusałki to także zachwyt nad polskim pejzażem, stanowiącym stały element obrazów Malczewskiego i innych malarzy epoki.

Cykl powstał na zamówienie Zygmunta Pusłowskiego, krakowskiego mecenasa artystów i kolekcjonera sztuki, którego zbiory stanowią znaczną część wyposażenia Muzeum UJ. Dzięki adaptacjom przygotowanym we współpracy z Biurem ds. Osób Niepełnosprawnych UJ, obrazy Jacka Malczewskiego prezentowane na tej wystawie są dostępne zarówno dla osób widzących, jak i niewidomych.

W ramach przedsięwzięcia będzie można również zobaczyć wybrane rekwizyty
z pracowni znanego polskiego artysty, reżysera eksperymentalnych animacji filmowych, konstruktora i wynalazcy Juliana Antoniszczaka, który także w swojej twórczości podejmował tematy związane z kwestiami dotyczącymi osób niewidomych. W 1983 roku skonstruował prezentowany na wystawie Chropograf skaningowy, optyczno mechaniczny aparat służący do tworzenia reprodukcji dotykowych Na tegoroczną edycję Dotknij Kultury studenci Wzornictwa z Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie pod kierunkiem Malwiny Antoniszczak przygotowali makiety budynku Collegium Maius czy dotykowe repliki wybranych eksponatów pochodzących z kolekcji Muzeum, które będzie można zobaczyć i dotknąć na wystawie.
Chcąc uczcić pierwszą rocznicę śmierci Wisławy Szymborskiej wykonano specjalnie na Dotknij Kultury 2013 replikę dotykową medalu Nagrody Nobla poetki, który będzie można w raz z oryginałem zobaczyć na wystawie. Makieta powstała w porozumieniu z Komitetem Noblowskim w Sztokholmie i dzięki finansowemu wsparciu Fundacji Wisławy Szymborskiej.

Wystawa będzie czynna od 15 października do 6 listopada br, od poniedziałku do piątku w godz. 11:00 -15:00.
http://www.maius.uj.edu.pl
Miejsce:
Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego
ul. Jagiellońska 15
Godz.
wernisaż 17:00
Wystawa czynna od poniedziałku do piątku w godz. 11:00 -15:00
WYDARZENIE ARCHIWALNE, już zakończone

 
 

BIBLIOTEKI  |  CENTRA KULTURY  |  GALERIE  |  KABARETY  |  KINA  |  KLUBY  |  MUZEA  |  MUZYCZNE  |  SPORT  |  STOWARZYSZENIA  |  TANECZNE  |  TEATRY  |  INNE


Dodaj wydarzenie    |    Dodaj relację    |    Rejestracja  |  Logowanie


 Copyright © 2002-2020


Polskie Niezależne Media
 

 O patronacie medialnym    |    Kontakt z Redakcją

 Serwis Dziś w Krakowie jest w całości finansowany przez Fundację Promocji Kultury