POLSKA ZAPRASZA KRAKÓW ZAPRASZA TV ZAPRASZA ART ZAPRASZA
Dodaj wydarzenie Dodaj relację Rejestracja Logowanie  

 KALENDARZ
INSTYTUCJE KULTURY ▼ KATEGORIE WYDARZEŃ ▼ WYDARZENIA KRONIKA RELACJE NASZ PATRONAT DNI BEZPŁATNE W MUZEACH


  ARCHIWUM  
Kategorie wydarzeń
 
Film
Kabaret
Literatura
Muzyka
Plastyka
Sport
Taniec
Teatr
Wystawy różne
Wydarzenia inne
 
Bezpłatne

Dla dzieci

Wspólne: dla dzieci i dorosłych

Dla seniorów

Festiwale

Biznesowe

Klubowe

Odbywające się online
 
 
04-10-2013     - 01-12-2013  
WYDARZENIE ARCHIWALNE, już zakończone
Wernisaż wystawy "Izabela Chmielińska-Zbrożek. Rysunek i malarstwo" w piwnicach Collegium Maius.
ZAPRASZA
Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego
ul. Jagiellońska 15
31-010 Kraków
tel. 12 422 05 49
http://www.maius.uj.edu.pl
miejsce:
Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Maius
ul. Jagiellońska 15
16:00
BEZPŁATNE
» Wystawy różne
Słów kilka ze wstępu do katalogu:
„Wystawa prac Izabeli Chmielińskiej-Zbrożek w piwnicach Collegium Maius przypomina twórczość artystki, która wybrała trudne pole do uprawiania swej kreacji – portret.
Od zawsze dla artystów najciekawszym tematem był człowiek, w różnych ujęciach, w rozmaitych kontekstach i mimo, że wczasach nowożytnych, zwłaszcza w sztuce holenderskiej, portret stał na końcu hierarchii podejmowanych tematów, to jednak niezmiennie cieszył się on popularnością. Znajdował amatorów, którzy zamawiali portrety u malarzy, czasami uwiecznieni przez najlepszych artystów, jakby mimochodem, na tzw. wieczność, często też stawali się oni dobrymi mecenasami sztuki i artystów. Tak działo się i później. W bogatej sztuce portretowej wizerunki spełniają tę samą rolę – jest to dialog pomiędzy oglądającym a portretowanym, jak ten dialog będzie przebiegał zależy nie tylko od sztuki malarskiej ale również wrażliwości oglądającego.
Niezwykle ważną cechą portretu jest podobieństwo. Ten kto zamawia portret wymaga podobieństwa fizycznego i psychologicznego, a co za tym idzie szukania przez malarza ekspresji w przedstawieniu modela. Wielcy mistrzowie, komentując problem podobieństwa, wiedzieli jak, używając swojego talentu i warsztatu, oddać nie tyle rysy portretowanej osoby, co jej istotę.
Właśnie poszukiwanie owej istoty portretowanej osoby jest głównym motorem powstania portretów Pani Izabeli. Zaciekawiona postacią, zafascynowana jej osobowością stara się w sposób niedostrzeżony uchwycić jej cechy. W tym postępowaniu jest coś z chusty św. Weroniki, rzuconej pośpiesznie Chrystusowi do otarcia potu, na której odbiła się jego twarz. Stąd nazwa vera eikon – prawdziwy wizerunek. Portrety Pani Izabeli są dla mnie takimi odbiciami, momentem, migawką, w której dana postać znajduje swój ślad bądź na papierze, bądź na płótnie.
W naszych czasach niewielu jest artystów zajmujących się głównie, bądź wyłącznie portretem. Nieograniczona możliwość sposobów wyrażania, percepcji, technicznych sztuczek, powoduje, że gatunek ten rzadko występuje w czystej formie, najczęściej jest to mieszanina różnych poszukiwań. Jednocześnie należy dodać, że niezmiennie jest to jedna z trudniejszych form wyrazu. Pani Izabela na przestrzeni swej długiej już twórczości, pozostaje mu wierna. Mało tego, w swych portretach wyraźnie deklaruje sympatie do ludzi, stara się odkryć w nich jak najwięcej pozytywnych cech i dąży do tego, aby one właśnie były najbardziej oświetlone. Pani Iza jest po jasnej stronie życia. Te zastępy cudnych dziewczyn, barwnych Flor i muzykujących aniołów tworzą jej codzienną muzykę, której harmonia raduje oglądających Jej obrazy”.

Wystawa czynna codziennie od 9 do zmroku, wstęp wolny
Miejsce:
Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Maius
ul. Jagiellońska 15
Godz.
16:00
WYDARZENIE ARCHIWALNE, już zakończone

 
 

BIBLIOTEKI  |  CENTRA KULTURY  |  GALERIE  |  KABARETY  |  KINA  |  KLUBY  |  MUZEA  |  MUZYCZNE  |  SPORT  |  STOWARZYSZENIA  |  TANECZNE  |  TEATRY  |  INNE


Dodaj wydarzenie    |    Dodaj relację    |    Rejestracja  |  Logowanie


 Copyright © 2002-2020


Polskie Niezależne Media
 

 O patronacie medialnym    |    Kontakt z Redakcją

 Serwis Dziś w Krakowie jest w całości finansowany przez Fundację Promocji Kultury