MŁODZIEŻOWY DOM KULTURY im. Andrzeja Bursy działa od 1971 roku. Prowadzi szeroką działalność ukierunkowaną na rozwój artystycznych zainteresowań dzieci i młodzieży, zwłaszcza edukację teatralną.
W każdym roku zespoły teatralne i pracownie plastyczne mogą poszczycić się nagrodami w wielu konkursach ogólnopolskich i międzynarodowych. W 1981 roku placówka przyjęła imię ANDRZEJA BURSY, zrealizowany przez zespół PULS spektakl „Nauka chodzenia”, oparty na twórczości Bursy, stał się kultowym przedstawieniem młodzieży szkolnej lat 1979 – 84 nie tylko w Krakowie, ale również na festiwalach w Poznaniu i Kielcach. Od tego zaczęły się pierwsze sukcesy zespołów teatralnych, a nieco później zrodził się pomysł stworzenia teatru dzieci i młodzieży - SCENA „i”. Wynikał on z potrzeby istnienia stałej sceny repertuarowej dla teatru tworzonego przez młodzież. SCENA "i" działa nieprzerwanie od września 1987 roku. Literka „i” jest symbolem założeń programowych teatru, który ma być teatrem inspiracji, interpretacji, innowacji, impertynencji, inicjacji i innych idei. Od września 1998 roku SCENA „i” promuje również osiągnięcia młodych twórców zajmujących się muzyką, tańcem, filmem i fotografią – akcja „POKAŻ SIĘ” adresowana jest do każdego, kto chciałby zaprezentować własny dorobek.
Od września 1991 roku w obiekcie MDK i w ścisłej
z nim współpracy działa XXI LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE im. Stanisława Ignacego Witkiewicza - Witkacego. Ideą współistnienia obu placówek jest kształtowanie wrażliwości i nieschematycznego myślenia poprzez wykorzystanie sztuki i działań artystycznych.
W Młodzieżowym Domu Kultury działają pracownie: teatralna, taneczna, muzyczna, plastyczna, Klub Jasia i Małgosi, Klub Internautów, Klub Czasu Wolnego, Foto Klub, kursy języka angielskiego. Organizowane są również festiwale i przeglądy o zasięgu wojewódzkim i ogólnopolskim:
- Ogólnopolski Festiwal Teatralny w SCENIE "i" (październik)
- Małopolski Festiwal Artystyczny Młodzieży (kwiecień)
- Turniej Recytatorski im. Andrzeja Bursy (listopad/grudzień)
- Małopolskie Spotkania Teatrzyków Dziecięcych (maj)
- Małopolskie Spotkania Teatrów Gimnazjalnych (maj)
- Eliminacje miejskie Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego (luty/marzec)
DOM KULTURY czynny jest codziennie od 8.oo do 2o.3o. Większość zajęć odbywa się po godzinie 15.oo. Stały uczestnik korzysta z zajęć w jednej pracowni dwa razy w tygodniu. Stałym i okazjonalnym uczestnikom proponujemy udział w imprezach kulturalnych, oświatowych, rozrywkowych, rekreacyjno – sportowych, kursach i projektach,
także międzynarodowych. W czasie ferii zimowych i letnich Dom Kultury realizuje specjalną ofertę programową dla dzieci i młodzieży pozostających w mieście.
|