Co to jest saturator, dlaczego na półkach stał tylko ocet, jak wygląda gest Kozakiewicza, kto to jest kaowiec, gdzie w Krakowie można było zjeść hot-doga i zapiekanki, a gdzie kupić dolary od cinkciarza, co oznaczał skrót KUBA – na te i inne pytania zdobędzie odpowiedzi młodzież uczestnicząca w projekcie: Człowiek –miejsce – czasy – codzienność PRL-u, realizowanym przez Dom Kultury „Podgórze” w Krakowie w ramach programu Patriotyzm Jutra.
Projekt jest dofinansowany przez Muzeum Historii Polski w Warszawie.
Zadaniem projektu jest „utrwalanie pamięci” – poznawanie i utrwalanie wspomnień o tym, jak na co dzień żyło się w Krakowie w okresie PRL.
Do udziału w projekcie zapraszamy Seniorów – naszych głównych bohaterów, których wspomnienia gromadzi „utrwalarnia”, by przekazać je następnym pokoleniom. W roli „utrwalaczy” zadebiutuje pokolenie, dla którego PRL to tylko definicja ze szkolnego podręcznika.
Młodzież i Seniorzy - uczestnicy projektu - wspólnie poznają nowoczesny warsztat pracy historyka, dziennikarza radiowego, dokumentalisty, fotografika i realizatora dźwięku poprzez udział w warsztatach tematycznych. Odwiedzą krakowskie muzea, wezmą udział w plenerach fotograficznych i wycieczkach, tropiąc miejsca w Krakowie, o których w wywiadach wspominali Seniorzy.
Efektem tej współpracy będzie nagranie reportaży radiowych „Mój świat w PRL-u” i ich emisja oraz przygotowanie wystawy zdjęć „Ślady PRL-u”.
We wrześniu 2012 roku rozpoczynamy warsztaty dziennikarskie, radiowe i fotograficzne, których tematem przewodnim będzie życie codzienne w PRL-u.
W programie: dziennikarskie abecadło, wywiad, reportaż radiowy i fotoreportaż, plenery fotograficzne i wizyty w radiu. Udział w warsztatach jest bezpłatny.
Zgłoszenia osobiście, telefonicznie lub mailowo:
Andrzej Korbiel
Dom Kultury „Podgórze”
Ul. Sokolska 13, 30-510 Kraków
Tel. 12 656 36 70
podgorze@dkpodgorze.krakow.pl
Więcej informacji znajda Państwo na stronie : www.utrwalarnia.pl
|