Paweł Kękuś dąży do odnowienia gatunku literackiego, jakim jest bajka tak, by był interesujacy dla czytelnika początku XXI wieku. Dlatego autor nie koncentruje się tylko na klasycznym moralizowaniu, ale wprowadza elementy humoru i współczesnych paradoksów społecznych.
„ Różowe okulary” to tytuł spotkania promującego tomik poetycki Pawła Kękusia o tym samym tytule. Tomik zawiera utwory wzorowane na klasycznych bajkach, gdzie występują formy wierszowane, nieregularne sylabotoniczne, od 8 do 13 sylab, niekiedy stroficzne. Utwory te, mają zawsze z morał. Twórczość Kękusia w tym tomiku występuje w formie alegorii, w której obraz, głównie bohaterów zwierzęcych jest wielką metaforą prawdy moralnej, wynikającej z postaw człowieka. W poetyce bajek Kękusia najważniejszym elementem jest schemat znany z klasycznych bajek : bohater- narracja – morał .
Bohaterowie w „Różowych okularach” to zwierzęta oraz przedmioty ale też bohaterowie popularnych kreskówek. Ich charakterystyka zawiera się nie tylko w obrębie cech ludzkiego charakteru ale także w interpretacji postaw człowieka wobec współczesnych problemów. Jednak w kwestii morału Kękus jest kontynuatorem dawnych bajkopisarzy, tworzy go wyraźnie i bezpośrednio. Jako narrator zaś, poeta nie stara się być wszystkowiedzącym narratorem, lecz poszukującym, Który wędruję przez teksty wraz z czytelnikiem .
W posłowiu tomiku Beata Anna Symołon, tak kreśli jego przesłanie : „ … Różowe okulary to nie chwyt stylistyczny, lecz odzwierciedlenie rzeczywistej postawy autora bajek wobec rzeczywistości. Paweł Kękuś w każdej życiowej sytuacji stoi po optymistycznej, tej właściwej, stronie życia i takiego sposobu patrzenia uczy innych, i w taki sposób sam patrzy na innych. Dlatego nawet użyta w bajkach satyra, ironia i żart przefiltrowane zostały przez różowe szkła.”
|