Koncert Gregorianum
W ramach III Podgóskich Koncertów Letnich zapraszamy Na koncert w wykonaniu Zespółu Męskiego Gregorianum, który wystąpi w programie :
Marcin Paligon (XVI/XVII w.) - Rorate caeli
Mikołaj Gomółka - Siedząc po niskich brzegach babilońskiej wody
Anonim - Omnes Sancti Dei
Cyprian Bazylik z Sieradza (1535-ok. 1600) - Nabożna piosnka
Anonim - Omnes Sancti Seraphin
Wacław z Szamotuł (ok. 1524 – ok. 1560) - Już się zmierzka
Walentyn Gawara (XVI/XVII w.)- Per merita Sancti Adalberti
Wacław z Szamotuł - Powszednia spowiedź
Anonim - Oramus Domine Conditor
Anonim - Ortus de Polonia
Anonim - Magnificat Primi Toni
Zespół Męski Gregorianum należy do elitarnej grupy męskich zespołów, śpiewających muzykę wielogłosową z wykorzystaniem śpiewu kontratenorowego. Powstał w 2005 r. z inicjatywy wychowanków istniejącego od 1986 r. Chóru Chłopięcego Gregorianum, z udziałem członków zaprzyjaźnionego, „dorosłego” chóru Pośrodku Żywota z Podkowy Leśnej. Od początku istnienia Zespołu Męskiego jego dyrygentką jest Berenika Jozajtis – absolwentka warszawskiej Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w klasie dyrygowania prof. Henryka Wojnarowskiego.
Zespół Męski Gregorianum skupiony jest na prezentowaniu muzyki dawnej, głównie z okresu Renesansu: francuskich chanson, włoskich madrygałów, sakralnych utworów z Polski, Anglii, Hiszpanii. Koncertuje w Warszawie oraz na festiwalach i przeglądach w wielu miastach Polski – Włocławku, Gorzowie Wielkopolskim, Świeradowie-Zdroju. Wydana w 2010 r. pierwsza płyta Zespołu zawiera studyjne nagrania hiszpańskich utworów adwentowych.
Gregorianum ma już za sobą pierwsze znaczące sukcesy w konkursach chóralnych – wymienić tu należy Złoty Dyplom (2008) i Grand Prix (2010) Ogólnopolskiego Konkursu Chóralnego Ars Liturgica w Gnieźnie, Złoty Dyplom (2011) Ogólnopolskiego Konkursu Pieśni Pasyjnej w Bydgoszczy, I. miejsca na festiwalach w Myślenicach i Szamotułach (2008). O rosnącej renomie Zespołu Męskiego Gregorianum świadczą zaproszenia do współpracy z zespołem Ars Nova Jacka Urbaniaka czy występy na Zamku Królewskim w Warszawie (m.in. koncert inaugurujący XIX Festiwal Muzyki Dawnej).
Pragnąc doskonalić technikę wokalną i rozwijać wiedzę na temat praktyki wykonawczej, członkowie Gregorianum biorą udział w kursach mistrzowskich u uznanych autorytetów, m.in. Paula Esswooda, Cezarego Szyfmana, Elżbiety Wtorkowskiej. Warto dodać, że wśród chórzystów Gregorianum są studenci Wydziału Wokalnego UMFC i Instytutu Muzykologii UW.
Zespół działa w strukturach Warszawskiego Towarzystwa Chorałowego Gregorianum im. Edwarda Jozajtisa.
W składzie zespołu składzie:
Jakub Józef Orliński kontratenor
Piotr Sowa kontratenor
Jacek Iwaszko tenor
Krzysztof Bujak tenor
Tomasz Gozdek baryton
Paweł Mężydło bas
Jan Kurek bas
Marcin Sobczyk bas
Berenika Jozajtis dyrygent
|