Wydarzenie towarzyszące wystawie GRUPA BLOOMSBURY. BRYTYJSKA BOHEMA KRĘGU VIRGINII WOOLF
W ramach cyklu Brytyjski czwartek w MCK zapraszamy 25 listopada o godz. 17.00 na
wykład prof. Andrzeja Wojtyny zatytułowany Teoria Johna Maynarda Keynesa a obecny kryzys. Keynes, ze względu na swoje zainteresowanie naukami ścisłymi, był najbardziej zagadkowym członkiem Grupy Bloomsbury, w której skład wchodzili wszak głównie artyści. Prof. Wojtyna opowie o czasach fascynacji Keynesa brytyjską bohemą, a następnie porówna kryzys z 1929 r. do tego, który świat przeżywał niedawno. Wyjaśni pojęcie współczesny keynesizm, czyli to, jak teoria Keyneysa ma się do obecnego kryzysu. Na zakończenie zaś wykładowca nawiąże do bieżącej sytuacji Polski i odpowie na pytanie, czy nasza gospodarka jest odporna na kryzys.
Prof. Andrzej Wojtyna – ekonomista, członek Rady Polityki Pieniężnej i kierownik Katedry Makroekonomii na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie. Autor książki Ewolucja keynesizmu a główny nurt ekonomii, (2000).
Keynesizm – jedna z dwóch wiodących w XX wieku szkół makroekonomicznych, której inicjatorem był John Maynard Keynes. Kluczowym punktem tej szkoły jest odrzucenie tezy klasycznej ekonomii, głoszącej, że nieregulowany wolny rynek dąży zawsze do równowagi popytu i podaży oraz że przy polityce szybkich zmian podstawowych stóp procentowych, podążających za naturalnym popytem na pieniądz, jest możliwe uzyskanie niemal pełnego zatrudnienia. Zdaniem Keynesa między polityką stóp procentowych a wielkością bezrobocia nie występuje żadna silna zależność, co jest zawarte w jego słynnej sentencji money does not matter (w wolnym tłumaczeniu: ilość pieniądza na rynku nie ma znaczenia).
25 listopada 2010, godz. 17.00
MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KULTURY
Kraków, Rynek Główny 25
www.mck.krakow.pl
WSTĘP WOLNY
|