Ekspozycja: Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie, ul. Krakowska 46
Wystawa otwarta do 14 listopada 2010
Prezentowane na wystawie zdjęcia Jacka Kubieny to efekt etnograficznych wyjazdów terenowych z lat 1968 1994. Fotografie odzwierciedlają skupienie, z jakim autor przyglądał się twarzom, napięcie z jakim dokumentował mieszkańców wsi, wnętrza ich domów, czynności codzienne i sytuacje odświętne. Pozwalają uchwycić związki pomiędzy suchą – wydawać by się mogło – rejestracją faktów a ich subiektywną interpretacją. Pomagają prześledzić drogę, jaką fotografia przeszła od narzędzia pomocniczego etnografii do roli jej pełnoprawnej partnerki. Nade wszystko zaś są świadectwem wrażliwości wizualnej autora, w którego pracach fotografia w ciekawy sposób spotyka się z etnografią.
Jacek Kubiena (ur. 1945 r.) od 1965 roku współpracuje z Muzeum Etnograficznym im. Seweryna Udzieli w Krakowie dokumentując zbiory Muzeum, a także uczestnicząc w etnograficznych badaniach terenowych. Jego prace pokazywane były na licznych wystawach indywidualnych i zbiorowych, przede wszystkim zaś w publikacjach.
Jest autorem zdjęć m.in. do albumów „Folklor” (Bosz Art), „Ruch obrzędowy w Polsce” (Universitas), „Betlejem krakowskie. Dzieje szopki krakowskiej” (MEK), „Skarby muzeów Małopolski” (Wydawnictwo M), czy ostatnio „Koronka koniakowska” (GOK w Istebnej).
W latach 1970-1990 był członkiem Krakowskiego Towarzystwa Fotograficznego oraz Stowarzyszenia Autorów ZAIKS (1972-1989). Jest jedynym fotografem, któremu udało się sfotografować wszystkie szopki krakowskie zachowane w zbiorach MEK i Muzeum Historycznego Miasta Krakowa.
Ceny biletów:
normalny – 6 zł
ulgowy – 3 zł
|