Konkurs na wieniec dożynkowy, przyśpiewki zespołów dożynkowych, występ Zespołu Folklorystycznego Modlniczanki, pokazy walki, a także zabawa taneczna to tylko niektóre z atrakcji przygotowanych w ramach Dożynek Dzielnicowych Kościelniki 2010, które odbędą się 22 sierpnia (niedziela) na Błoniach Kościelnicki, ul. Pysocice, os. Kościelniki.
Organizatorzy:
- Rada Dzielnicy XVIII Nowa Huta
- Ośrodek Kultury Kraków – Nowa Huta
- Klub Pod Kasztanami.
Program:
godz. 14.30 - wymarsz korowodu dożynkowego spod remizy OSP Kościelniki
godz. 15.00 - Msza Święta polowa na estradzie
godz. 16.00 - otwarcie Dożynek Dzielnicowych
godz. 16.30 - występ Zespołu Folklorystycznego „MODLNICZANKI”
godz. 17.30 - występy zespołów dożynkowych (Kościelanki, Nutki, Ambaras, Woliczanki)
godz. 18.00 - rozstrzygnięcie konkursu na wieniec dożynkowy
godz. 19.00 - zabawa taneczna z zespołem Format (do godz. 1.00)
Imprezie towarzyszyć będą:
- konkursy o tematyce dożynkowej – prowadzenie Klub Aktywnych Kobiet z Chałupek
- pokazy Ochotniczej Straży Pożarnej, Straży Miejskiej
- stanowisko Strażników Miejskich z Referatu Profilaktyki
- wesołe miasteczko
- stosika gastronomiczne
INFORMACJE DODATKOWE
Do udziału w konkursie na wieniec dożynkowy organizatorzy zaprosili grupy dożynkowe z Dzielnicy XVIII.
Celem konkursu jest: upowszechnianie i kultywowanie ludowej tradycji wykonywania wieńców, tworzenie wspólnoty dziedzictwa poprzez kultywowanie obrzędów rolniczych we wsiach leżących na terenie Gminy Miejskiej Kraków, promocja dorobku kulturalnego wsi polskiej.
Wieńce oceniane będą w dwóch kategoriach: wieniec tradycyjny i wieniec współczesny.
Zespół Folklorystyczny Modlniczanki
Modlniczanki to grupa autentycznych miłośników folkloru wyrosłych na tradycjach wsi podkrakowskiej i Krakowa. Zespół pieśni i tańca został założony w 1986 roku czyli ponad 20 lat temu! Od 1986 roku działało Koło Gospodyń Wiejskich a od 2002 już Zespół Modlniczanki. Obecnie razem hucznie występuje około 30 osób, to śpiewacy i tancerze. Są esencją tego co w życiu, kobietach i folklorze najpiękniejsze... Śpiewa i tańczy już trzecie pokolenie pasjonatów. Kulturę ludową tworzą, pielęgnują i prezentują przy wsparciu muzyków i choreografa.
Zespół śpiewa i tańczy a przy tym opowiada gwarą wesołe opowiastki na małych i dużych scenach, przyjmując zaproszenia na imprezy lokalne i masowe, kameralne koncerty i przeglądy konkursowe. W ich występach znaleźć można śpiew, taniec, humor i obrazki sceniczne. Łączą na scenie muzykę ludową z tańcem i słowem. Szerokiej publiczności pragną pokazać folklor krakowski i polski wiecznie młody, żywy i radosny dzięki wspólnej niezapomnianej zabawie. Najbliższe ich sercu są melodyjne śpiewki z podkrakowskiej wsi i rozhulane krakowiaki.
Występują przede wszystkim w barwnych, ręcznie haftowanych i zdobionych gorsetach i kaftanach krakowiaków wschodnich. Wiele z elementów strojów jak chusty czy gorsety to cenne pamiątki przekazywane z pokolenia na pokolenie. Pielęgnują także rękodzieło. Wykonują wieńce dożynkowe i ozdoby. Szyją i zdobią własnoręcznie piękne stroje krakowskie (gorsety, zapaski).
|