Wystawa fotografii pt. Obsada autorstwa Klaudyny Schubert, inspirowanych spektaklem Hommage a Chagall Teatru GROTESKA w Krakowie.
Wernisaż wystawy: 11 stycznia 2010 godz. 19.00 - Loża - Klub Aktora, Rynek Główny 41, Kraków.
W tym roku Teatr Lalki, Maski i Aktora GROTESKA w Krakowie obchodzi jubileusz 65-lecia. Nowy sezon teatralny otwieraliśmy premierą spektaklu Hommage a Chagall w reżyserii Adolfa Weltschka. W tym niezwykle poetyckim przedstawieniu obrazy artysty ożywają na scenie i nabierają cielesnej trójwymiarowości.
Ze sceny nie pada ani jedno słowo. Milknie na rzecz plastyki i ruchu. Harmonijnie współgrają ze sobą w trzech przenikających się planach: aktorzy animujący marionetki, aktorzy grający w maskach oraz projekcje video. Oszałamiający efekt końcowy jest wynikiem pracy wielu twórców, niewidocznych dla widzów: reżysera, scenografa, kompozytora, choreografa oraz ekip pracowników Teatru: plastyków, krawców, mechanizatorów, akustyków, oświetleniowców i techników.
Autorka zdjęć Klaudyna Schubert uczestniczyła w ostatnim etapie prób spektaklu. W kadrze uchwyciła aktorów grających w maskach. Wykonywana setki razy czynność nakładania i ściągania masek wprawiła ją w konsternację i zadziwienie. Patrząc przez obiektyw aparatu, stała się świadkiem niezwykle intymnej relacji aktor-maska, maska-aktor. W cyklu zdjęć Obsada fotografka próbuje tę relację pokazać i skłonić do refleksji – tak intymnych, jak intymna jest sama ta relacja.
Maska to „druga”, „nakładana” twarz. Istnieje nie tylko w kategorii stricte teatralnej, ale także życiowej, codziennej. To rodzaj zasłony. Paradoks maski pozwala na urzeczywistnienie tęsknoty bycia do bólu kimś takim, jakim się jest i wykrzyczenie tego ciałem.
Obsada to zapis sytuacji, w której fotograf stał się świadkiem niewygodnej dla aktora chwili. Maska pyta: „Gdzie wędruje twoje ja?”.
Klaudyna Schubert ur. 4 grudnia 1986 w Krakowie, absolwentka Mediteraneistyki na Uniwersytecie Jagiellońskim, obecnie studentka Stosunków Etnicznych i Migracji Międzynarodowych również na UJ. Jej hobby to życie. Fotografuje od dziecka. Wszystko i wszystkich. Animuje działania niszowe związane z szeroko pojęta sztuką. Inne pasje: kręcenie filmów telefonem komórkowym oraz czytanie na dobranoc bajek, przy których się nie zasypia.
Wystawa potrwa od 11 stycznia do 31 marca 2010 r.
Więcej: www.groteska.pl
|