6 listopada 2009 roku ukaże się debiutancka płyta Michała Łanuszki zatytułowana „Bieski Idiota”, na której znajdzie się dwanaście utworów. W większości są to kompozycje autorskie Łanuszki do tekstów Roberta Kasprzyckiego, uzupełnione oryginalnymi interpretacjami pieśni Jaromira Nohavicy oraz kompozycją napisaną specjalnie dla niego przez Janusza Grzywacza do tekstu Witkacego. Cała płyta utrzymana jest w klimacie piosenki literackiej.
Tego samego dnia, o godz. 20.00, w krakowskiej Willi Decjusza odbędzie się koncert Michała Łanuszki, na którym artysta zaśpiewa przede wszystkim piosenki z wydanej właśnie płyty, ale - jak obiecuje - można się również spodziewać niespodzianek, „bo przecież każdy koncert jest inny, każdy koncert reżyseruje uczestnicząca w nim publiczność...”.
Michał Łanuszka - absolwent Państwowej Szkoły Muzycznej II stopnia w klasie gitary klasycznej i Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie, aktor, piosenkarz, kompozytor, gitarzysta klasyczny, dziennikarz radia RMF Classic (prowadzi codzienne pasmo konkursowe oraz swoją autorską audycję „Noc Poetów Piosenki”).
Debiutował w 2002 roku podczas ogólnopolskiego festiwalu piosenki „Piostur“ w Andrychowie, zdobywając II nagrodę oraz Nagrodę Specjalną dla Wybitnego Instrumentalisty. Dwa lata później na 40. Studenckim Festiwalu Piosenki wyśpiewał również II nagrodę i Wyróżnienie Honorowe dla Wybitnego Instrumentalisty. Od tamtej pory można go spotkać na scenach całej Polski nie tylko jako wykonawcę na koncertach związanych z nurtem piosenki literackiej (projekty koncertowe m.in. Jana Poprawy i Janusza Grzywacza), ale także jako gitarzystę-akompaniatora (projekt „Piosenki i nie” Roberta Kasprzyckiego). Michał Łanuszka został także zaproszony do nagrania płyty „Świat wg Nohavicy, na której polscy artyści (m.in. Edyta Geppret, Zbigniew Zamachowski, Stanisław Soyka) śpiewają piosenki Jaromira Nohavicy – czeskiego barda, którego Łanuszka nazywa swoim Mistrzem.
W 2006 roku otrzymał Stypendium Twórcze Miasta Krakowa. Rok ten przyniósł także premierę recitalu „Człowiek z duszą na wynos“ (reż. Janusz Grzywacz), który przypadł do gustu krakowskiej (i nie tylko!) publiczności i zyskał uznanie mediów.
6 listopada (piątek), Willa Decjusza, godz. 20.00, wstęp wolny
|