Wstęp wolny. Obowiązują zapisy przez formularz: https://okn.clickmeeting.com/-shinto-religia-czy-sposob-zycia-/register. Limit miejsc: 50 osób.
W Japonii można zaobserwować ciekawe zjawisko społeczne. Większość Japończyków określa się współcześnie jako niewyznających żadnej religii, a jednocześnie biorą oni udział w wydarzeniach i rytuałach religijnych. Podczas spotkania online prowadzący spróbuje dotrzeć do źródeł tego społeczno-religijnego paradoksu.
Shintō (jap. 神道 – droga bogów) to nazwa rodzimej tradycji japońskiej, tak starej jak sama Japonia. Obecnie jest główną religią Japonii, do której przynależność deklaruje 69% Japończyków. Jednocześnie 62% Japończyków nie deklaruje afiliacji z żadną religią. Celem prowadzonej prezentacji będzie przedstawienie uczestnikom historycznego kontekstu, który doprowadził do obecnej sytuacji oraz pobudzenie dyskusji na temat różnic między religią a kulturą.
Organizatorzy: Nowohuckie Laboratorium Dziedzictwa Ośrodka Kultury im. C. K. Norwida, Instytut Religioznawstwa UJ.
Tomasz Kurdek – absolwent studiów I stopnia na kierunku „Studia azjatyckie, dalekowschodnie” na Wydziale Studiów Międzynarodowych i Politycznych na Uniwersytecie Jagiellońskim. W kręgu jego zainteresowań badawczych znajdziemy: azjatycką historię, kulturę i religię, szczególnie obszar konfucjańskiego kręgu kulturowego oraz taoizm i buddyzm mahayana z naciskiem na tradycję zen. Autor pracy licencjackiej pt.: „Alan Watts jako popularyzator zen na Zachodzie”.
Szczegółowe informacje:
Nowohuckie Laboratorium Dziedzictwa
Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida
os. Górali 5, 31-959 Kraków
tel. +48 12 644 27 65 w. 47, 21, 20, nhlab@okn.edu.pl
www.nhlab.okn.edu.pl
www.facebook.com/NHlabOKN
|