Klub Krzesławice Ośrodka Kultury Kraków-Nowa Huta (ul. M. Wańkowicza 17) zaprasza do zwiedzania wystawy prac Agaty Kuś i Grażyny Turek. Na ekspozycji zaprezentowane zostaną jedwabne malowane szale i krawaty autorstwa Agaty Kuś oraz szale, kapelusze i torebki z filcu wykonane przez Grażynę Turek. Wystawę można zwiedzać w poniedziałki, środy i piątki w godzinach 15.00-19.00. Prosimy o zachowanie wszelkich zasad bezpieczeństwa - dezynfekcję rąk, zasłonięcie ust i nosa maseczką oraz zachowanie dystansu od innych zwiedzających.
O artystkach:
Agata KUŚ
Pochodzi z Mokrej Wsi koło Podegrodzia. Dzieciństwo na wsi, pasanie krów i inne obowiązki sprzyjały obcowaniu z przyrodą. Odkąd pamięta chciała malować. Kręcił ją zapach farb i terpentyny, gdy podglądała malującego wujka Jaśka. Wiodąc życie gospodyni domu i mamy 5-osobowej gromadki, malowanie odkładała jednak na emeryturę. W końcu, w 2004 r. za namową brata, który zajmował się rzeźbą w drewnie, zaczęła malować. Próbowała malować na różnych materiałach i różnymi technikami, ale ciągle szukała czegoś co byłoby tylko jej. Pewnej wiosny, kilka lat temu zakochała się w zmysłowej delikatności jedwabiu i to z nim szczególnie związała swoje działania artystyczne, nie porzucając oczywiście również innych technik. Drugą jej miłością zaraz po jedwabiu są akwarele. Uzależniona od zapachu terpentyny i od kawy. Czasem zdarza jej się „połączyć” te dwa uzależnienia i zanurzyć terpentynowy pędzel w kawie...
Grażyna TUREK
Ukończyła Akademię Pedagogiczną w Krakowie, Międzynarodową Akademię Refleksologii – Johannesburg 2001 South Afrika oraz Wyższą Szkołę Kosmetyki i Pielęgnacji Zdrowia w Warszawie. Była założycielem i dyrektorem szkół policealnych. Czynnie uczestniczyła w pracach Izby Rzemieślniczej w Nowym Sączu jako Przewodnicząca i Członek Komisji Mistrzowsko-Czeladniczej. Została odznaczona złotą i srebrną odznaką oraz medalem Jana Kilińskiego za zasługi dla Rzemiosła. Szkoliła młodzież w zakresie twórczego projektowania i szycia odzieży. W roku 2016 będąc w Londynie, wykonała kolekcję ubiorów dla projektanta Emilio de la Morena "London Fashion Week". Uczestniczy w różnych wystawach i konkursach związanych z tematyką pracy twórczej. Chętnie prowadzi warsztaty z arteterapii dla dzieci a także dorosłych. Jest członkiem Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Nowym Sączu. W roku 2019 otrzymała I nagrodę w kategorii inne dziedziny twórczości plastycznej w XI Konkursie Plastyki Twórców Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Nowym Sączu (Grudzień 2019 r.). Zgodnie z wykształceniem i doświadczeniem zajmuje się ludźmi znajdującymi się w szczególnej potrzebie poprzez refleksoterapię, podologię, terapię pedagogiczną i arteterapię. Kształciła młodzież w wielu kierunkach zawodowych pracy socjalnej w tym przygotowując ich do pracy w z dziećmi i dorosłymi znajdującymi się w szczególnej potrzebie. Wolne chwile poświęca twórczości manualnej oraz na wycieczki rowerowe i jazdę na nartach.
|