Prelekcja o Nowej Hucie w działach teatralnych w ramach projektu Nowa Huta w kulturze – kultura w Nowej Hucie i obchodów 70-lecia Nowej Huty. Prowadzenie: Maria Wąchała-Skindzier. Wstęp wolny.
Nowa Huta, począwszy od pierwszych lat budowy aż po dziś dzień, pozostaje istotnym i wdzięcznym tematem realizacji teatralnych. Podczas odczytu zostaną omówione spektakle z udziałem nowohuckiego „genius loci”. Do kontekstów miejsc, związanych z lokalizacją Nowej Huty, odwoływali się pierwsi dyrektorzy i reżyserzy Teatru Ludowego. Wystarczy przypomnieć przedstawienie inaugurujące działalność tego teatru w 1955 roku pt. „Krakowiacy i Górale”. Jeszcze wcześniej w amatorskim Teatrze „Nurt” premierę miał komediowy „Wodewil Nowohucki”. Dzieło teatru zaangażowanego w tożsamość nowohucką pielęgnuje obecnie Teatr Łaźnia Nowa. Podczas prelekcji dowiemy się jeszcze m.in. o tym, jakie spektakle przygotowywano na jubileusze Nowej Huty w czasach PRL-u, na czym polegał fenomen terapii poprzez sztukę w Teatrze Ludowym oraz jak wygląda udział nowohucian w tworzenie spektakli w Łaźni Nowej. Odczyt będzie stanowił zatem swoisty przegląd, kompendium obecności Nowej Huty w spektaklach teatralnych na przestrzeni 70 lat.
Maria Wąchała-Skindzier - historyczka, pracownik Muzeum Krakowa. Jej zainteresowania badawcze i wystawiennicze zogniskowane są wokół narracji muzealnych na temat PRL-u, historii życia codziennego, kultury i tożsamości mieszkańców miast postsocjalistycznych, socjologii teatru, oddolnej działalności kulturotwórczej, partycypacji w kulturze. Koordynator projektów związanych z historią mówioną. Główna inicjatorka i kierownik projektu „Opowiedz mi miasto”.
Nowa Huta w kulturze – kultura w Nowej Hucie - cykl spacerów i prelekcji, podczas których będziemy opowiadać o dziedzinach kultury i sztuki w kontekście Nowej Huty z perspektywy ich środowisk i tekstów kultury. Na warsztat weźmiemy: teatr; literaturę; film; fotografię; muzykę; sztuki plastyczne: malarstwo, rzeźbę, rysunek, grafikę; architekturę. Dzięki temu dowiemy się kto, co i jak tworzył w Nowej Hucie. Podsumowaniem realizowanych działań będzie bezpłatna recenzowana publikacja zbierająca poruszane tematy. Projekt realizowany przez Pracownię Dziedzictwa i Tożsamości Nowej Huty OKN w ramach obchodów 70-lecia Nowej Huty.
Szczegółowe informacje:
Dział Animacji i Promocji Kultury
Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida
os. Górali 5, 31-959 Kraków
tel. 12 644 27 65, w. 18, animacja[at]okn.edu.pl
www.okn.edu.pl
www.facebook.com/oknorwid
|