Zwiedzanie Placu Centralnego i osiedli tzw. sektora D w ramach projektu Nowa Huta – architektoniczny portret miasta. Prowadzenie: Magdalena Smaga (MHK). Zapisy do 22 VIII. Wstęp wolny.
Sektor D jest pierwszym poodwilżowym założeniem architektonicznym w Nowej Hucie. Usytuowany jest tuż przy placu Centralnym co dobrze pokazuje zmiany stylistyczne między okresem socrealistycznym, a poodwilżowym. Na spacerze zaprezentowany będzie plac Centralny i jego lokale użytkowe – dawny Empik, czy nadal funkcjonujące sklepy Cepelii i papierniczy. Następnie przejdziemy do nowszej części starej Nowej Huty czyli sektora D. Zobaczymy tzw. helikopter, osiedle Kolorowe i Handlowe. Spacerując między blokami natkniemy się na różnorodną zabudowę urozmaicającą tę przestrzeń. Przechadzając się między blokami odkryjemy przyjazne, zielone skwery i ogródki. Może każdy odkryje coś nowego w tej części Huty?
Magdalena Smaga - pracownik Muzeum Historycznego Miasta Krakowa. Zajmuje się architekturą i wzornictwem po 1945 roku. Interesuję się Nową Hutą coraz bardziej dostrzegając jej wyjątkowość. Pisze artykuły o jej architekturze i wnętrzach, a w nowohuckim Słoneczku była kuratorką wystawy o modernizmie w Nowej Hucie. Aktualnie przygotowuje wystawę o osiedlu Teatralnym.
Zapisy: j.klas@okn.edu.pl (do 22 VIII 2018 r.)
Nowa Huta – architektoniczny portret miasta – cykl działań animacyjno-edukacyjnych w postaci spacerów, zwiedzania lub prelekcji portretujących architektoniczne dziedzictwo kulturowe Nowej Huty z drugiej połowy XX w. W ramach przedsięwzięcia wydana zostanie recenzowana publikacja oraz zaprojektowane będą tzw. ikony miejskie, czyli schematyczne rysunki-piktogramy przedstawiające najważniejsze obiekty na bazie których powstanie seria gadżetów promujących lokalne dziedzictwo kulturowe.
Organizator: Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida.
Współpraca: Fundacja Instytut Architektury.
Dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach Programu „Patriotyzm Jutra”.
Wydarzenie zostało objęte patronatem Europejskiego Roku Dziedzictwa Kulturowego 2018.
Szczegółowe informacje:
Dział Animacji i Promocji Kultury
Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida
os. Górali 5, 31-959 Kraków
tel. 12 644 27 65, w. 18, animacja[at]okn.edu.pl
www.okn.edu.pl
www.facebook.com/oknorwid
|