Spacer architektoniczno-urbanistyczny po Mistrzejowicach w ramach projektu Nowa Huta – architektoniczny portret miasta*. Prowadzenie: Michał Wiśniewski (Fundacja Instytut Architektury). Zapisy do 5 VII. Wstęp wolny.
Mistrzejowice to jedna z największych i wciąż najmniej poznanych części Nowej Huty. Plan nowego osiedla został wyłoniony w 1963 roku w konkursie architektonicznym, który przyniósł zwycięstwo zespołowi prof. Witolda Cęckiewicza. Rozbudowywana w ciągu kolejnych dwudziestu lat dzielnica obejmuje jeden z największych w Krakowie zespołów bloków, które wzniesiono w technologii wielkopłytowej. W odróżnieniu od starszych o kilka lat Bieńczyc, w Mistrzejowicach postanowiono odejść od wielkich budynków wielkogabarytowych i postawili na mniejsze, zróżnicowane w swojej wielkości budynki. Projekt urbanistyczny osiedla miał nawiązywać do formy drzewa.
Dr Michał Wiśniewski - pracownik Uniwersytetu Ekonomicznego i Międzynarodowego Centrum Kultury, członek zarządu Fundacji Instytut Architektury. Autor licznych publikacji o architekturze XIX i XX w. w Polsce, kurator lub współkurator wystaw nt. architektury - m.in. „Reakcja na modernizm. Architektura Adolfa Szyszko-Bohusza” (MNK, Kraków, 2013), „Figury niemożliwe” (Pawilon Polski, 14. Międzynarodowe Biennale Architektury w Wenecji, 2014).
Zapisy: j.klas@okn.edu.pl (do 5 VII 2018 r.)
Nowa Huta – architektoniczny portret miasta – cykl działań animacyjno-edukacyjnych w postaci spacerów, zwiedzania lub prelekcji portretujących architektoniczne dziedzictwo kulturowe Nowej Huty z drugiej połowy XX w. W ramach przedsięwzięcia wydana zostanie recenzowana publikacja oraz zaprojektowane będą tzw. ikony miejskie, czyli schematyczne rysunki-piktogramy przedstawiające najważniejsze obiekty na bazie których powstanie seria gadżetów promujących lokalne dziedzictwo kulturowe.
Organizator: Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida.
Współpraca: Fundacja Instytut Architektury.
Dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach Programu „Patriotyzm Jutra”.
Wydarzenie zostało objęte patronatem Europejskiego Roku Dziedzictwa Kulturowego 2018.
Szczegółowe informacje:
Dział Animacji i Promocji Kultury
Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida
os. Górali 5, 31-959 Kraków
tel. 12 644 27 65, w. 18, animacja[at]okn.edu.pl
www.okn.edu.pl
www.facebook.com/oknorwid
|