Spotkanie o postaciach związanych z terenami Nowej Huty zasłużonymi dla wolności w ramach krakowskich obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Prowadzenie: Paweł Jagło.
Uczestnicy prelekcji usłyszą o postaciach związanych z terenami Nowej Huty, które w czasach zaborów i w XX wieku zasłużyły się dla wolności i niepodległości: Tadeuszu Kościuszce, Wincentym Witosie, Stanisławie Mierzwie, Pawle Popielu, Michale Badenim, Emilu Gołogórskim, Janie Gajochu, Franciszku Grabczyku, Józefie Salwińskim, Franciszku Dąbrowskim, Władysławie Cieślewiczu, ks. Józefie Kurzei.
Paweł Jagło – nowohucianin adoptowany ze Sławkowa, mieszkaniec os. Willowego, miłośnik historii i kultury Nowej Huty; przez siedem lat szef Oddziału Dzieje Nowej Huty Muzeum Historycznego Miasta Krakowa.
Wydarzenie w ramach kampanii „Wyzwolona_1918” – Krakowskie Obchody 100-lecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości.
Projekt realizowany w ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości”.
Wydarzenie zostało objęte patronatem Europejskiego Roku Dziedzictwa Kulturowego 2018.
Niepodległa. Nowa Huta
Projekt realizowany w ramach krakowskich obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, przybliżający dwanaście postaci związanych z terenami Nowej Huty, które w czasach zaborów i w XX wieku zasłużyły się dla wolności i niepodległości Polski. Na przedsięwzięcie składają się: przygotowanie rysunków i biogramów postaci oraz wydanie publikacji zawierającej te materiały, Korowód Nowohucki z okazji Dni Nowej Huty 2018 upamiętniający postaci, prelekcja o postaciach. Projekt współfinansowany ze środków Miasta Krakowa.
Szczegółowe informacje:
Dział Animacji i Promocji Kultury
Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida
os. Górali 5, 31-959 Kraków
tel. 12 644 27 65, w. 18, animacja[at]okn.edu.pl
www.okn.edu.pl
www.facebook.com/oknorwid
|