Starannie planowane, rozbudowywane i udoskonalane, a przede wszystkim troskliwie pielęgnowane – zadbane przydomowe ogródki stanowią powód do dumy dla swoich twórców i właścicieli, a dla sąsiadów i gości – do zachwytu nad talentami i zmysłem estetycznym gospodarza. O tym, jak ważna jest harmonia w najbliższym otoczeniu, o pozytywnym wpływie zieleni na samopoczucie i zdrowie człowieka – przekonują liczne badania naukowe. Ale nawet i bez nich każdy intuicyjnie czuje, że pośród zadbanych drzew, pachnących krzewów, wielokolorowych klombów i rabatek, czy miękkiego trawiastego dywanu znacznie przyjemniej spędza się czas - odpoczywa, oddaje ulubionym rozrywkom i zainteresowaniom.
Piękne przydomowe ogródki to nie tylko radość dla właścicieli i ich znajomych, ale wymierne korzyści dla lokalnych społeczności. Zieleń obniża zanieczyszczenie powietrza, uwrażliwia na piękno, uczy dbałości o najbliższe otoczenie i przyrodę. Najwspanialsze aranżacje przyrodnicze oraz ich autorzy godni są wyróżniania i nagradzania, dlatego od ponad dwóch dekad Klub Dukat Ośrodka Kultury Kraków-Nowa Huta organizuje, przy wsparciu Rady Dzielnicy XVII Wzgórza Krzesławickie, konkurs OGRÓDEK PRZED DOMEM, którym promuje „zielone” rozwiązania dekoratorskie oraz pomysłowość ich twórców. Patronat nad konkursem sprawuje Stanisław Madej – Przewodniczący Rady i Zarządu Dzielnicy XVII.
Zgłoszenia do tegorocznej, już XXI edycji konkursu, potrwają do 31 maja br. Konkurs adresowany jest do mieszkańców domków jednorodzinnych dzielnic: XVII Wzgórza Krzesławickie oraz XVIII Nowa Huta, a uczestnikiem może zostać każdy, kto w wyznaczonym terminie dostarczy zgłoszenie udziału organizatorom - mailowo na adres dukat@krakownh.pl lub osobiście do siedziby Klubu Dukat (ul. Styczna 1, 31-764 Kraków). Regulamin i karta zgłoszenia dostępne są na www.krakownh.pl oraz w Klubie Dukat.
W czerwcu i lipcu zgłoszone do udziału w konkursie ogródki odwiedzą, ocenią i sfotografują członkowie Jury, wybranego przez organizatora. Przy ocenie brane będą pod uwagę układ kompozycyjny i architektura ogrodu, ilość gatunków i dobór roślin, dbałość o stopień pielęgnacji ogrodu, wrażenia estetyczne, funkcjonalność rekreacyjna ogrodu oraz pomysłowość i oryginalność małej architektury ogrodowej. Rozstrzygnięcie konkursu i rozdanie nagród, połączone z otwarciem pokonkursowej wystawy fotograficznej, przewidziano na 9 września 2018 r.
|