Mistrzejowicki Klub Rodziców to miejsce dla rodziców z małymi dziećmi, poszukujących miejsc przyjaznych, w których można spotkać się, wspólnie pobyć, wymienić doświadczeniami, a także dowiedzieć się od specjalistów, jak radzić sobie np. podczas ciąży, porodu, jak bezpiecznie, zdrowo wychowywać dzieci, jak dbać o ich rozwój.
Współcześni rodzice są zazwyczaj aktywni, poszukują wiedzy, informacji i kontaktów, chcą się rozwijać i dokształcać. Na te potrzeby odpowiada Mistrzejowicki Klub Rodziców w Kuźni, w którym mamy i tatusiowie poprzez uczestnictwo w warsztatach i spotkaniach edukacyjnych, mogą nabyć nowe umiejętności, poszerzyć wiedzę nt. zdrowia, wychowania oraz przygotować się do powrotu do pracy.
Spotkania otwarte:
(wstęp wolny)
5, 12, 19, 26 II / 10.00-12.00 / poniedziałki
7, 14, 21, 28 II / 11.00-14.00 / środy
Warsztaty:
(wstęp 1 zł od osoby dorosłej / zapisy)
7, 14, 21, 28 II / 10.15
GORDONKI (Umuzykalnienie metodą E. Gordona)
Na zajęcia zapraszamy dzieci z opiekunem. Przygotowujemy wygodny strój oraz obuwie zamienne. Zajęcia prowadzi Fundacja Popularyzacji Edukacji Artystycznej.
2 II / 11.00
WPŁYW NOWYCH TECHNOLOGII NA ROZWÓJ DZIECKA
Spotkanie z psychologiem
Prowadzenie: Monika Lipowska-Hajduk
Zastanowimy się, jak swobodny dostęp do sprzętu elektronicznego wpływa na rozwój dziecka. Zobaczymy jakie są konsekwencje wczesnego dostępu do nich i jak uchronić dzieci przed ich negatywnym wpływem. Porozmawiamy o tym, jak funkcjonować w świecie technologii, nie narażając dziecka na uzależnienie i zaburzenia rozwojowe.
7 II / 11.00
JAK ŁAGODNIE NAUCZYĆ DZIECKO SPAĆ?
Prowadzenie: Sylwia Latała
„Pomagam Mamom w łagodny sposób nauczyć dziecko spać, tak jak kiedyś zrobiłam to ja, bez płaczu dziecka i bez wyrzutów sumienia. Robię to dlatego, że pierwsze lata życia Twojego dziecka to spore wyzwanie. Potrzebujesz dużo energii każdego dnia i chcę żebyś mogła normalnie spać każdej nocy. Wiem, że to możliwe.” Sylwia Latała
28 II / 9.00
MASAŻ SHANTALA
Prowadzenie: Paulina Łasak-Ponikło - Instruktor Polskiej Szkoły Masażu Shantala. Prywatnie mama czwórki dzieciaków: Nadii, Iwa, Leo i Zoi.
Na zajęcia zapraszamy rodziców z nieraczkującymi niemowlętami (wiek do ok. 8 miesięcy). Prosimy przynieść duży ręcznik oraz oliwkę dla dziecka.
Dotyk jest najmocniej rozwiniętym zmysłem u dzieci w pierwszych miesiącach życia. To głównie poprzez ten zmysł dziecko odbiera świat i najbliższe mu osoby.
Ważne jest, aby każde dziecko było masowane już od pierwszych tygodni życia! Masaż jest najlepszym sposobem na wyrażenie swojej obecności, troski i miłości do Dziecka. W ten prosty sposób można również pogłębiać więź ze starszym dzieckiem.
Masaż Shantala to indyjska technika masowania niemowląt i dzieci przez najbliższych opiekunów. Do Europy została przeniesiona przez francuskiego położnika Frederika Leboyer. Jest prostą do nauczenia się techniką masażu, obejmuje całe ciało, każdy masaż kończy się gimnastyką i kąpielą niemowląt.
Korzyści z wykonywania masażu:
buduje więź z rodzicem
podnosi poczucie bezpieczeństwa
wpływa na uregulowanie snu
poprawia trawienie (profilaktyka kolki)
podnosi świadomość własnego ciała i jego granic u dziecka (masowane dzieci szybciej dowiadują się, że mają nóżkę;)
podnosi odporność, stymuluje układ hormonalny
stymuluje każdą część ciała, wpływa na przygotowanie do podjęcia odpowiedniej roli, m.in: masaż okolic ust przygotowuje do jedzenia łyżeczką i mówienia, masaż paluszków stymuluje do wszelkich czynności manualnych i pisania
u starszych dzieci, jest to świetny sposób na radzenie sobie ze stresem (np. w momencie pójścia do żłobka, przedszkola, szkoły)
Masowanie ma też pozytywny wpływ na opiekunów dziecka: poprawia pewność siebie i wiarę w swoje umiejętności opieki nad dzieckiem, uspokaja, wzmaga więź, uczy zrozumienia i komunikacji z dzieckiem. Masaż Shantala jest bardzo dobrym sposobem na radzenie sobie z baby blues po porodzie.
Dla kogo:
Przeznaczone są dla rodziców oczekujących na dziecko i rodziców dzieci w wieku od 6. tygodni; nie ma górnej granicy wieku dziecka. Można wprowadzać masaż Shantala w dowolnym momencie życia dziecka. Nauka może odbywać się na lalkach lub na dziecku. Na zajęcia zapraszamy z nieraczkującymi dziećmi. Rodzice dzieci, które już raczkują lub chodzą, przychodzą na kurs bez dzieci i uczą się masować na lalkach.
ZAPISY NA WARSZTATY:
Od 2 lutego od godz. 10.00 przez formularz zgłoszeniowy: http://www.kuznia.edu.pl/klub_rodzicow_online.php
Informacje: Katarzyna Kosowska, tel. 12 648 08 86, e-mail: k.kosowska@kuznia.edu.pl
Mistrzejowicki Klub Rodziców realizowany jest dzięki wsparciu Biura Pełnomocnika PMK ds. Rodziny oraz Gminy Miejskiej Kraków.
Szczegółowe informacje:
Klub Kuźnia Ośrodka Kultury im. C. K. Norwida
os. Złotego Wieku 14, 31-616 Kraków
tel. 12 648 08 86, klub[at]kuznia.edu.pl
www.kuznia.edu.pl
www.facebook.com/KlubKuzniaOKN
|