Wykład o gentryfikacji Nowej Huty w ramach projektu Alternatywny Przewodnik po Nowej Hucie. Prowadzenie: dr hab. Jacek Gądecki (AGH). Wstęp wolny.
Podczas wykładu prowadzący opowie o procesie „pionierskiej” gentryfikacji w specyficznym kontekście starej części dzielnicy Nowa Huta w Krakowie. Planowana jako miasto idealne, w latach 90. XX w. silnie odczuła transformację i stała się synonimem upadku pewnej epoki. Współcześnie przeobraża się w interesujące i pożądane miejsce zamieszkania: do łask wraca architektura socrealistyczna, doceniany jest projekt urbanistyczny i ludzki wymiar założenia Nowej Huty. To sprawia, że pojawiają się pionierzy gentryfikacji, ludzie, którzy ryzykują własne środki, by wprowadzić się do dzielnicy, i odnajdują w niej niezwykłą atmosferę „miejskiej wioski”. Grupa ta to młodzi miejscy rodzice gotowi szukać dobrego miejsca do życia dla siebie i swoich rodzin.
dr hab. Jacek Gądecki – socjolog i antropolog społeczno-kulturowy; kierownik Katedry Socjologii Ogólnej i Antropologii Społecznej WH AGH w Krakowie. Zainteresowania badawcze: antropologia architektury, antropologia i socjologia miasta, przestrzeń publiczna, ekonomia kultury, architektura. Po przeprowadzce do Krakowa bardzo chciał zamieszkać w starej części Nowej Huty, choć wszyscy nowi znajomi mu to odradzali… Stąd postanowił zbadać tych, którzy „odważyli się” tam przeprowadzić w ramach marginalnej gentryfikacji (książka I love NH, 2012). Obecnie zaangażowany badawczo m.in. w zagadnienia inteligentnego miasta, przestrzeni innowacji oraz badania przestrzeni domu i pracy.
ALTERNATYWNY PRZEWODNIK PO NOWEJ HUCIE - działania edukacyjno-animacyjne z zakresu dziejów lokalnych w postaci spacerów szlakami dziedzictwa kulturowego, prelekcji o nieoczywistych historiach dotyczących terenów Nowej Huty oraz prezentacji miejsc, które odwołują się do lokalnej tożsamości. Projekt zakończy wydanie tworzonej kolektywnie publikacji w formie alternatywnego przewodnika po przestrzeni i dziejach Nowej Huty w formie drukowanej i elektronicznej. Dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach Programu „Patriotyzm Jutra”.
Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida
os. Górali 5, Kraków
tel. 12 644 27 65
e-mail: sekretariat@okn.edu.pl
www.okn.edu.pl
www.facebook.com/oknorwid
|