Zwiedzanie wystawy z kuratorem Piotrem Kapustą. Wstęp wolny!
Wystawa „Sport w Nowej Hucie” organizowana przez Muzeum Historyczne Miasta Krakowa jest pierwszą inicjatywą, która ma na celu pokazanie przeszłości i teraźniejszości sportu nowohuckiego. Ekspozycja jest oparta na pamiątkach poszczególnych nowohuckich klubów sportowych oraz byłych i obecnych sportowców z Nowej Huty. Zwiedzający mogą zobaczyć puchary i medale zdobywane przez nowohuckich zawodników, stroje sportowe w których występowali, dawny sprzęt sportowy jak np. piłka do rugby czy rękawice bokserskie z lat 60. XX wieku, sztandary klubowe czy dziesiątki archiwalnych i współczesnych fotografii z zawodów, z których znaczna część nie była jeszcze publikowana.
Sport w Nowej Hucie obecny jest od początku jej istnienia. Już na przełomie lat 40. i 50 poprzedniego wieku zakładano na jej terenie kluby sportowe, które skupiały młodych ludzi przyjeżdżających tu do pracy. „Hutnik”, „Wanda” czy „Sparta” Nowa Huta doczekały się sukcesów na poziomie krajowym i międzynarodowym wychowując reprezentantów Polski w różnych dyscyplinach sportowych. Wielu z nich osiągało sukcesy w mistrzostwach Europy i świata, a nawet w Igrzyskach Olimpijskich. Przełom lat 70. i 80. XX wieku to dominacja piłkarzy ręcznych „Hutnika”, którzy trzy lata z rzędu zostawali mistrzami Polski. Lata 80. zeszłego wieku to z kolei sukcesy siatkarzy z mistrzami olimpijskimi z Montrealu, Markiem Karbarzem i Bebelem, na czele. W latach 1995/96 piłkarze nożni „Hutnika” zdobyli w rozgrywkach brązowy medal mistrzostw Polski, a w kolejnym sezonie godnie reprezentowali Polskę w europejskich pucharach występując w Pucharze UEFA.
W Nowej Hucie działa obecnie ponad 130 zarejestrowanych klubów sportowych w których uprawiać można nie tylko tak popularne dyscypliny jak piłkę nożną, koszykówkę, siatkówkę czy piłkę ręczną, ale także lekkoatletykę, rugby, a nawet żeglarstwo czy kajakarstwo. Działają liczne kluby sportowe dla dzieci, ogniska Towarzystwa Krzewienia Kultury Fizycznej i Liga Parafialna.
[źródło: www.mhk.pl]
Cykl „Podróże po historii i kulturze” przypomina wycieczkę wehikułem czasu. Nikt nie wie, gdzie nas zaprowadzi. Może do przeszłości? A może przyszłości? Jednak na pewno sprawi, że odkryjemy coś fascynującego!
Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida
os. Górali 5, Kraków
tel. 12 644 27 65
e-mail: sekretariat@okn.edu.pl
www.okn.edu.pl
www.facebook.com/oknorwid
|