Kto i dla kogo pisze teksty krytyczne? Gdzie są publikowane i przez kogo czytane? Jaki jest ich charakter? Dlaczego tak często narzekamy na jakość krytyki artystycznej, albo na jej hermetyczność, albo bylejakość i nierzetelność? Historia tego rodzaju pisarstwa jest długa. Sami krytycy posiadali władzę kształtowania gustów i skazywania na zapomnienie – czy jednak mają ją nadal? A może ktoś ich zastąpił? Kim dzisiaj są krytycy sztuki i z czego żyją?
Podczas spotkań będziemy czytać teksty źródłowe i różnorodne formy pisarstwa krytycznego, komentować, analizować, przyglądać się historii i oceniać pracę krytyków. Zastanawiać się, jak należy pisać, aby być współcześnie czytanym i czy do tego koniecznie potrzebny jest skandal? Gdzie publikować i po co? Przeprowadzimy interpretacje słynnych dzieł sztuki i spróbujemy odpowiedzieć na pytanie, kiedy możemy zawyrokować, że są one dobre.
13 października 2015 (wtorek), godz. 16.00
Agnieszka Kwiecień, Marta Lisok, Dzieje krytyki i dzisiejsze pisarstwo o sztuce, cz. 1
Miejsce spotkania: Śródmiejski Ośrodek Kultury, ul. Mikołajska 2, I piętro, sala nr 2
Marta Lisok – absolwentka filozofii Uniwersytetu Śląskiego, doktorantka w Instytucie Historii Sztuki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Bada zagadnienie antropologii zmysłów w sztuce współczesnej. Krytyczka, współpracuje z czasopismami: „Dwutygodnik”, „Fragile”, „Art&Buisness”. Kuratorka wystaw, m.in.: Mleczne zęby, O powstawaniu i ginięciu, Replikantki, Nic nie widać, Drobnostki, w Galerii Sztuki Współczesnej BWA w Katowicach.
Agnieszka Kwiecień – krytyczka i historyczka sztuki, feministka, kuratorka wystaw sztuki najnowszej i projektów edukacyjnych, redaktorka pisma kulturalnego „Fragile”, członkini Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Sztuki AICA.
|