Litera – TURA PIĘKNA – opowieść to nowy cykl spotkań z poezją znanych i lubianych twórców w formie krótkiego wykładu o twórczości omawianego pisarza, analizy kilku utworów przez publiczność w formie dyskusji oraz wieczoru poezji.
Podczas listopadowego spotkania o Konstantym Indelfonsie Gałczyńskim opowie Michał Piętniewicz.
Spotkanie z udziałem Anny Arno, autorki biografii K.I. Gałczyńskiego „ Niebezpieczny Poeta” (Znak 2013)
Więcej o książce tu : http://youtu.be/F-b1MGwAbQ4
Konstanty Ildefons Gałczyński (1905-1953) urodził się 23 stycznia 1905 roku w rodzinie drobnomieszczańskiej.
W dzieciństwie wyjechał z Warszawy i wraz z rodziną zamieszkał w Moskwie (lata 1914-18). Po powrocie do kraju studiował filologię angielską i klasyczną na Uniwersytecie Warszawskim. Za debiut Gałczyńskiego uważa się wiersz „Wiatr w zaułku”, wydrukowany w 1923 roku na łamach czasopisma „Twórczość Młodej Polski”. Młody poeta związał się z grupą literacką „Kwadryga”, współpracował też z satyrycznym tygodnikiem „Cyrulik Warszawski”. W 1930 roku poślubił Natalię Awałow. W kolejnych latach Gałczyński pracował m.in. w Berlinie (jako attache kulturalny) i Wilnie. Do Warszawy powrócił w 1936 roku. Po wybuchu II wojny światowej został zmobilizowany do wojska. Brał czynny udział w walkach, trafił też do niewoli radzieckiej (później do niemieckiego obozu jenieckiego). Po zakończeniu wojny przebywał m.in. w Brukseli i Rzymie. Po powrocie do Polski w 1946 roku nawiązał współpracę z takimi czasopismami jak: „Bluszcz”, „Tygodnik Powszechny”, „Odrodzenie”. Wiele utworów Gałczyńskiego powstawało podczas pobytu poety na Mazurach (słynna leśniczówka „Pranie” nad Jeziorem Nidzkim). Poeta zmarł 6 grudnia 1953 roku w Warszawie, pochowano go na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.
Michał Piętniewicz jest doktorantem literaturoznawstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim. Pisze pracę doktorską o twórczości Wiesława Myśliwskiego. Wydał Oddział otwarty (BL, 2008) Odpoczynek po niczym (2011 Miniatura) oraz zbiór opowiadań Tarnowskie baśnie i mity (Miniatura 2012). Publikował w Dekadzie Literackiej, Arcanach, Arkadii, Nowym czasie, Metaforze, Fragile, Nowej Dekadzie Krakowskiej, Frondzie, w Przystani BL, w internetowej Szafie, w Pkpzin. Redaktor kwartalnika literacko-artystycznego Metafora od roku 2012. Był wyróżniany w kilku konkursach poetyckich. Między innymi im. Zbigniewa Dominiaka Moje świata widzenie, czy w konkursie im. Witolda Gombrowicza Przeciw poetom. Stypendysta miasta Krakowa w dziedzinie literatury w roku 2012. Prowadził zajęcia na UJ z przedmiotów: literatura współczesna i warsztaty krytyczne. Na co dzień zajmuje się pracą naukową i artystyczną.
Nasz Funpage – https://www.facebook.com/literaturawpodgorzu
|